NOWE TECHNOLOGIE Terminal i komputer sieciowy

Komputer Netstation-X Hewlett-Packarda dla platformy Java spełnia wymogi specyfikacji NC.

Komputer Netstation-X Hewlett-Packarda dla platformy Java spełnia wymogi specyfikacji NC.

Hewlett-Packard wchodzi na rynek komputerów sieciowych "tylnymi drzwiami". Firma zaprezentowała bowiem pod koniec marca komputer Netstation, który jest reklamowany jako X-terminal. Netstation pracuje korzystając z języka Java i jest właściwie komputerem sieciowym klasy NC.

Komputer pełni funkcję wirtualnej maszyny Java (Java Virtual Machine) i jest wyposażony w interfejs używany przez przeglądarki sieci WWW, dzięki czemu spełnia większość wymogów stawianych przez specyfikację NC (Network Computer; standard opracowany i promowany przez Suna i Oracle'a). Mimo że HP nie przyznaje się oficjalnie, iż Netstation jest komputerem sieciowym, to analitycy rynku komputerowego sądzą, że firma nie mając wyboru, musiała zareagować na wzrastające zainteresowanie tego rodzaju sprzętem.

W ten sposób jeszcze jedna licząca się firma dołącza do grona producentów wspierających język Java. Do tej pory Hewlett-Packard podchodził z rezerwą do koncepcji komputerów sieciowych, obecnie wydaje się, że zmienia on swą strategię.

"Nie sądzimy, aby komputery platformy Java mogły zastąpić PC" - mówi Dave Hoover dyrektor oddziału HP - Panacom Automation Division - choć jednak nie zamierzamy lekceważyć tej technologii, ponieważ wszyscy są obecnie zainteresowani językiem Java, opracowując sprzęt i oprogramowanie tej platformy".

Oprócz aplikacji Java, na komputerach Netstation będzie też można uruchamiać programy systemów Windows NT i Unix. Netstation korzysta wtedy z usług serwera Ntrigue firmy Insignia.

Komputer będzie dostępny w dwóch wersjach: z procesorem NEC 4300 (RISC) 120 lub 133 MHz. Model Entria II (HP produkuje X terminal o podobnej nazwie - Entria plus) jest wyposażony w 8 MB RAM, kartę sieciową standardu 10Base-T (skrętka nieekranowana) i może wyświetlać obrazy z rozdzielczością 1280 x 1024 pkt. Entria II ma kosztować ok. 700 USD (bez monitora). Komputer można rozbudować, instalując dodatkową pamięć RAM i kartę dźwiękową.

Drugi model Netstation nazywa się Envizex II. System ten umożliwia uruchamianie wymagających aplikacji - jest wyposażony w procesor 133 MHz, dwa gniazda rozszerzeń standardu PCI, 8 MB RAM (maks. 96 MB) i również w kartę sieciową LAN 10Base-T. Envizex II może przesyłać dane przez sieć, oferując przepustowość 44 Mb/s. Zapowiadana cena to ok. 1800 USD.


TOP 200