NORTHERN TELECOM wybrał ELWRO na partnera spółki

NORTHERN TELECOM ELWRO to nazwa spółki joint venture z udziałem znanej światowej firmy NORTHERN TELECOM, z główną siedzibą w Kanadzie oraz Wrocławskich Zakładów Elektronicznych ELWRO.

NORTHERN TELECOM ELWRO to nazwa spółki joint venture z udziałem znanej światowej firmy NORTHERN TELECOM, z główną siedzibą w Kanadzie oraz Wrocławskich Zakładów Elektronicznych ELWRO. Zamierza ona zająć się produkcją i dostawami nowoczesnego sprzętu telekomunikacyjnego, głównie z myślą o polskim rynku. Nie wykluczone, że jeszcze w br. do sieci publicznej telefonii - zostaną włączone wytwarzane tu małe centrale automatyczne typu DMS-10 o łącznej pojemności 100 tys. numerów abonenckich. Spółka planuje też wyprodukowanie do końca grudnia ok. 180 tys. sztuk aparatów telefonicznych.

Mariaż uznanego koncernu NT z zakładami Elwro znajduje, zdaniem zachodniego partnera, swoje główne uzasadnienie w dorobku wrocławskich specjalistów z dziedziny systemów cyfrowych, oprogramowania oraz produkcji sprzętu komputerowego w Polsce. Pod uwagę wzięto również wieloletnią współpracę Elwro z zagranicznymi firmami m. in z ICL.

Spółka zapowiada modernizację obiekty zakładów we Wrocławiu i ich wyposażenie w nowe urządzenia o wartości ponad 10,5 mln dolarów. Po zakończeniu inwestycji w 1994 r przedsiębiorstwo nad Odrą powinno osiągnąć zdolność produkcyjną rzędu 300 - 400 tys. numerów abonenckich rocznie. Początek dadzą wspomniane centrale DMS-10, na które już obecnie Elwro ma wyłączność dystrybucji w Polsce. Jest to system w pełni cyfrowy. Korzysta z niego dotąd 25 krajów świata.

Sprawdzona, najnowocześniejsza technologia rodziny systemów komutacyjnych DMS - powiedział Andrew Kerry, dyrektor NT na Polskę - będzie uzupełniona przez wiedzę i doświadczenie Elwro, przynosząc duże korzyści dla obu stron. Jego zdaniem, polscy klienci otrzymają w efekcie sprzęt o światowym standardzie, a zarazem dostosowany do specyficznych potrzeb polskiej telekomunikacji.

Nie bez znaczenia jest fakt zadeklarowania przez Centrum Rozwoju Sprzętu Komutacyjnego Northern Telecom Europe w Wielkiej Brytanii, dostępu spółki do nowych technologii, i doświadczeń zebranych przez NT podczas instalowania central systemu DMS m.in. w Austrii, Niemczech, Holandii, Irlandii, i Turcji.

Warto przypomnieć, że koncern Northern Telecom obejmuje zasięgiem swego działania obszar obu Ameryk oraz Daleki Wschód i Europę. Zatrudnia ponad 60 tys. pracowników wykonując przede wszystkim cyfrowe systemy komutacyjne dla sieci publicznych, centrale abonenckie i centrale transmisji danych oraz systemy teletransmisyjne, w tym światłowodowe i mikrofalowe. W minionym roku dochody firmy przekroczyły 8 mld USD. Wówczas też powołano oddział Northern Telecom Europe Ltd, odpowiedzialny bezpośrednio za działalność koncernu NT w Europie - w tym za spółkę z Elwro - i za pozyskanie nowych rynków zbytu na Bliskim Wschodzie, w Afryce i Indiach.


TOP 200