NGN - u progu sieci następnej generacji (cz. 1)

W ciągu ostatnich lat sieciowe usługi telekomunikacyjne radykalnie zmieniły się, głównie na skutek rozpowszechniania się Internetu. Następna generacja sieci telekomunikacyjnych otwiera usługodawcom drogę do szybszego tworzenia nowych usług komunikacyjnych. Dla użytkowników natomiast zapewnia łatwiejszy dostęp z terminali stacjonarnych i mobilnych do multimedialnych usług, opartych na serwerach telefonicznych, sieciach inteligentnych oraz pakietowych transmisjach danych.

W ciągu ostatnich lat sieciowe usługi telekomunikacyjne radykalnie zmieniły się, głównie na skutek rozpowszechniania się Internetu. Następna generacja sieci telekomunikacyjnych otwiera usługodawcom drogę do szybszego tworzenia nowych usług komunikacyjnych. Dla użytkowników natomiast zapewnia łatwiejszy dostęp z terminali stacjonarnych i mobilnych do multimedialnych usług, opartych na serwerach telefonicznych, sieciach inteligentnych oraz pakietowych transmisjach danych.

Rosnące zainteresowanie Internetem i związana z nim zmiana zachowań użytkowników sieci powodują, że tradycyjna komunikacja prowadzona przez telefon przestaje wystarczać, a rośnie popularność innych usług komunikacyjnych, takich jak: poczta elektroniczna, elektroniczny handel czy zdalne poszukiwanie i przesyłanie informacji przez sieci globalne. Wzrost trafiku prowadzi w naturalny sposób do przeciążenia tradycyjnych rozwiązań central komutacyjnych publicznej sieci PSTN (Public Switched Telephony Network), projektowanych od podstaw do przenoszenia jedynie ruchu telefonicznego. Nigdy nie były one projektowane do obsługi ruchu danych, w szczególności do wykładniczo narastającego ruchu internetowego i związanych z nim aplikacji.

Nowe trendy

Zmiany zachodzące w środowisku telekomunikacyjnym uwypuklają trendy obserwowane w ostatniej dekadzie w tym środowisku. Trendy te zmuszają zarówno operatorów, jak i dostawców do podjęcia szeregu działań w formowaniu nowych koncepcji sieci telekomunikacyjnej, gdyż dotychczasowa formuła PSTN/ISDN wyczerpuje się, przynosząc operatorom coraz mniejsze korzyści finansowe. Do najważniejszych trendów zmieniających oblicze telekomunikacji należą:

  • Integracja głosu z danymi. Masowa transmisja danych zaczyna przeważać nad transmisją głosu. Sytuacja ta jednak nie przekłada się na korzyści finansowe. Zarówno teraz, jak i w najbliższej przyszłości głównym źródłem przychodów operatorów pozostaną stacjonarne i komórkowe usługi głosowe, a nie usługi transmisji danych. Wzrost objętości przesyłanych danych i związany z tym wzrost przychodów to zadania, którym będą musiały sprostać struktury sieci następnej generacji.

  • Wspólna infrastruktura transportowa. Popyt na większą szerokość pasma rośnie gwałtownie i tendencja ta utrzyma się w nadchodzących latach. Operatorzy będą wprowadzać coraz wydajniejsze szkieletowe sieci transmisji danych. Łączenie głosu z danymi oraz nieustanny rozwój technologii przesyłania głosu w sieciach danych powodują, że telefonia we wspólnych szkieletowych sieciach danych zaczyna przynosić coraz więcej korzyści, co powoduje, że granice między transmisją głosu a transmisją danych stopniowo się zacierają.

  • Oferta nowych usług. Na zliberalizowanym rynku telekomunikacyjnym kluczowym elementem przetrwania każdego operatora jest zróżnicowanie usług. Dzisiaj znane są usługi głosowe i usługi transmisji danych, ale zasadniczą sprawą są usługi nowe, zwane multimedialnymi, stanowiące największe źródło przychodów operatorów. Taka sytuacja staje się nadrzędnym celem gwarantującym szybkie wprowadzenie na rynek dowolnego rodzaju usług związanych z konwergencją głosu i danych o odpowiednim poziomie jakości.

  • Większa otwartość sieci. Doświadczenia z sieciami inteligentnymi IN (Intelligent Network) pokazały, że wykorzystanie otwartych interfejsów korzystnie wpływa na skrócenie czasu wprowadzania usług na rynek i na ekonomikę sieci jako całości. Jeśli hierarchiczną strukturę współczesnych sieci komunikacyjnych uda się docelowo przekształcić w sieć opartą na warstwach funkcjonalnych sprzężonych poprzez otwarte interfejsy, to będzie można i w tej dziedzinie uzyskiwać korzyści wynikające z otwartości interfejsów i sieci.

    Ograniczenia PSTN

    Wąskim gardłem istniejących central sieci PSTN są czasowo-przestrzenne pola komutacyjne, przystosowane wyłącznie do przełączania cyfrowych kanałów głosowych 64 kb/s, a nie pakietów danych - wymagających znacznie większych przepływności. Jednocześnie zmienia się w istotny sposób charakterystyka ruchowa systemu komutacyjnego, przy czym znaczenie parametrów teletransmisyjnych, takich jak: liczba wywołań w godzinie największego ruchu (GNR) czy średni czas połączenia telefonicznego, schodzą na dalszy plan w użytkowaniu systemu. Zwłaszcza że parametr średniego połączenia głosowego (przyjmowany poniżej 3 minut do obliczeń projektowych central komutacyjnych) jest zupełnie nieadekwatny dla transmisji pakietowych, które choć policzalne, są na ogół trudne do zdefiniowania.

    Ponieważ obsługa ruchu internetowego przez sieć danych wymaga oddzielenia tego ruchu od tradycyjnej telefonii głosowej, utrzymywanie dwóch rodzajów infrastruktury komunikacyjnej (głosowej i pakietowej) jest nieuzasadnione ekonomicznie. Sytuacja ta coraz bardziej się pogłębia, gdyż ruch pochodzący od sieci danych już teraz przewyższa trafik głosowy, co stawia niezwykle wysokie wymagania dla nowej sieci telekomunikacyjnej, mającej służyć obecnie jako przekaźnik różnorodnych usług pakietowych o multimedialnych cechach. Problem: czy sieci danych są już przygotowane do świadczenia usług głosowych z odpowiednio wysoką jakością, nadal pozostaje otwarty. Do realizacji przekazów głosowych i aplikacji wymagających obsługi w czasie rzeczywistym wymaga się od sieci właściwego poziomu QoS (Quality of Service) - trudnego niejednokrotnie do spełnienia w rozwiązaniach tradycyjnych.

    Sieć następnej generacji - NGN (Next Generation Network) - musi więc charakteryzować się możliwościami zapewnienia odpowiedniego poziomu jakości usług, generowania dochodu dla operatorów oraz redukcji kosztów utrzymania sieci telekomunikacyjnej. Taka platforma usług zwykle integruje wiele różnych technologii w jedno uniwersalne rozwiązanie sieciowe, zapewniające obsługę pełnej gamy funkcji wymaganych przez operatora. Aby w pełni korzystać z możliwości nowych technologii, należy stosować koncepcje dobrze sprawdzone przy świadczeniu wzbogaconych usług głosowych przez sieci inteligentne IN (Intelligent Network), zarówno w odniesieniu do nowych usług multimedialnych, jak i nadal rozwijanych usług przesyłania danych.

  • W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

    TOP 200