NEWCARD – następca PCMCIA

Intel zaprezentował nowy standard kart rozszerzeń NEWCARD, który już wkrótce zastąpi wysłużony i coraz mniej efektywny standard PCMCIA. Co ciekawe, w przeciwieństwie do tego ostatniego, NEWCARD nie został pomyślany tylko i wyłącznie zmyślą o urządzeniach przenośnych ale również komputerach biurkowych.

NEWCARD – następca PCMCIA

Odpowiednie gniazda mają się znaleźć również w pecetach zgodnych z formatem Cool Water. Nowe karty mają być kompatybilne z takimi standardami jak USB 2.0, PCI Express oraz SMBus.

Zalety NEWCARD to przede wszystkim bardzo szybki transfer danych, pozwalający np. na stworzenie zewnętrznych kart graficznych, które będzie można instalować w notebookach. Na zdjęciu, po środku widoczna jest obudowa formatu Cool Water posiadająca gniazdo NEWCARD.

Zobacz również:

Karty mają być również tańsze, bo po pierwsze nie posiadają własnego kontrolera, są mniejsze od PCMCIA i wyposażono je w złącza ze znanie zmniejszoną ilością pinów.

Jak widać zapowiada się na sporą rewolucję wśród modułów rozszerzeń w które będzie można wyposażyć komputery. Wszak o wydajnej, zewnętrznej karcie graficznej do notebooka marzyło chyba wielu użytkowników.


TOP 200