NEC: trzy rdzenie w jednej komórce

Inżynierowie z koncernu NEC stworzyli wielordzeniowy procesor, przeznaczony dla telefonów komórkowych. Układ, składający się z trzech procesorów ARM, ma umożliwić jednoczesne uruchamianie na telefonie komórkowym kilku zaawansowanych aplikacji multimedialnych - np. odtwarzacza plików audio, przeglądarki internetowej oraz appletów Java.

Większość współczesnych telefonów komórkowych wyposażona jest w jeden procesor, który musi poradzić sobie z obsługą wszystkich funkcji urządzenia - zarówno typowo 'telefonicznych' (jak obsługa połączeń), jak i multimedialnych. Niektóre nowe modele wyposażone są w dwa oddzielne procesory - jeden z nich odpowiedzialny jest za obsługę połączeń, drugi - za funkcje multimedialne.

NEC: trzy rdzenie w jednej komórce

Procesor NEC MP211

Stworzony przez NECa układ MP211 ma sprawić, że w przyszłości telefony komórkowe będą doskonale radzić sobie z najbardziej wymagającymi aplikacjami - np. telewizją w komórce, a jednocześnie bez najmniejszych problemów będą obsługiwały połączenia. W prototypowych modelach telefonów, wyposażonych np. w tuner telewizyjny często zdarza się bowiem, że telewizję wygodnie można oglądać tylko jeśli do chwili, gdy telefon zaczyna dzwonić lub gdy telefon zacznie odbierać wiadomość e-mail - wtedy praca 'telewizora' zostaje zakłócona

Zastosowane w układzie procesory to ARM926 200 MHz. Testowe wielordzieniowe układy powinny trafić do producentów telefonów już w styczniu 2005 r. Pierwsze wyposażone w nie 'komórki' najprawdopodobniej pojawią się na rynku pod koniec przyszłego roku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200