NEC schodzi do 0,10 mikrona

Firma planuje z początkiem 2003 r. uruchomić masową produkcję chipów wykonanych w tej technologii. W chwili obecnej szerokość pojedynczej ścieżki w najbardziej zaawansowanych układach będących w masowej produkcji wynosi 0,13 mikrona.

NEC poinformował, że za ok. półtora roku rozpocznie produkcję na skalę masową układów wykonanych w technologii 0,10 mikrona. Firma cały czas prowadzi prace badawcze nad jej rozwojem. Dotychczas firmy produkujące chipy wykorzystywały technologię 0,18 mikrona, która coraz częściej wypierana jest produkcją w skali 0,13 mikrona.

Przedstawiciele NEC-a liczą na ukończenie prac nad nowym układem w pierwszym kwartale 2003 r. Dzięki nowej technologii firma ma szansę znaleźć się w światowej czołówce producentów układów scalonych. Według naukowców, bariera 0,10 mikrona jest jeszcze do pokonania, gdyż teoretycznie możliwe jest wytwarzanie układów w technologii 0,07 mikrona (mikron jest jedną tysięczną częścią milimetra). Nad tą ostatnią pracują już wspólnie Toshiba i Sony. Wyniki ich prac mają być przedstawione wiosną 2004 r. Zmniejszenie układów scalonych jest również przedmiotem pracy naukowców z japońsko-koreańskiego konsorcjum skupiającego 12 firm. Próbują oni opracować technologię pozwalającą na tworzenie , w których ścieżki mają szerokość jedynie 0,05 mikrona.

Zobacz również:

Prace nad stworzeniem i udoskonaleniem nowej technologii NEC prowadzi przy współpracy z firmą TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing), dostarczającą NEC-owi podzespoły. TSMC jest największym na świecie producentem półprzewodników "na zamówienie".


TOP 200