NEC rozpoczyna sprzedaż pierwszego kontrolera USB 3.0

NEC rozpocznie w przyszłym miesiącu dystrybucję pierwszego na świecie kontrolera USB 3.0.

USB 3.0, określane także mianem SuperSpeed USB, oferuje możliwość przesyłania danych z prędkością do 4,8 gigabita na sekundę (600 MB/s). Oznacza to dziesięciokrotny wzrost szybkości transmisji w porównaniu do USB 2.0 (Hi-Speed), które zapewnia przepustowość na poziomie 480 megabitów na sekundę (60 MB/s). Jeszcze bardziej spektakularne jest porównanie do USB 1.1 (Full Speed), charakteryzującego się prędkością 12 megabitów na sekundę (1,5 MB/s). W tym przypadku dane transmitowane są bowiem aż 400 razy szybciej.

Najnowszy kontroler SuperSpeed USB 3.0, który zaprezentowała właśnie firma NEC, nosi oznaczenie PD720200. Bazuje on na specyfikacji Intel eXtensible Host Controller Interface (xHCI) Revision 0.95 i oferuje wsteczną kompatybilność z interfejsami USB 2.0 oraz 1.1.

NEC rozpoczyna sprzedaż pierwszego kontrolera USB 3.0

Nowy kontroler NEC-a

NEC planuje rozpocząć dystrybucję układu do producentów urządzeń (takich jak np. zewnętrzne dyski twarde) w czerwcu. Przewiduje również, że będzie się on sprzedawał w liczbie miliona sztuk miesięcznie (cenę pojedynczego chipa ustalił na poziomie 15 USD).

Warto również dodać, że japoński producent zaprezentował także przeznaczoną dla użytkowników komputerów stacjonarnych kartę PCI-Express x1 z dwoma portami USB 3.0. Nie zapomniał też o posiadaczach notebooków, dla których przygotował tak samo wyposażoną kartę ExpressCard-34.

NEC rozpoczyna sprzedaż pierwszego kontrolera USB 3.0

Wyposażona w dwa porty USB 3.0 karta ExpressCard-34

NEC rozpoczyna sprzedaż pierwszego kontrolera USB 3.0

Wyposażona w dwa porty USB 3.0 karta PCI-Express x1

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200