NEC powraca na superkomputerowy szczyt

Mniej niż miesiąc po przedstawieniu przez IBM superkomputera, który zdetronizował pod względem szybkości produkt NEC, firma ogłasza wprowadzenie SX-8, który ma z kolei zdeklasować maszynę IBM.

Górna granica szybkości działania komputera SX-8 to 65 teraflopów (65 trylionów operacji zmiennoprzecinkowych w ciągu sekundy) i jest to prawie dwukrotnie większa wartość osiągnięta przez prototypową wersję komputera IBM (o którym pisaliśmy tutaj). Poprzednia maszyna NEC'a o nazwie Earth Simulator mogła działać z prędkością 35,86 teraflopa. Wszystkie pomiary zostały wykonane z wykorzystaniem standardowego benchmarku Linpack.

W sprzedaży będą dostępne trzy wersje SX-8. Dwie z nich o nazwie SX-8/A będą wykorzystywały jeden węzeł, natomiast trzeci SX-8/B będzie się mógł składać z maksimum 512 węzłów. Każdy węzeł zawiera do 8 procesorów, a więc najszybsza jednostka będzie ich posiadała w sumie 4096. Całkowita pamięć tego demona szybkości to 64 TB przy maksymalnym przepływie danych 262 TB na sekundę.

Zobacz również:

NEC zamierza rozpocząć sprzedaż SX-8 od grudnia tego roku. Miesięczny koszt wypożyczenia sprzętu będzie się zaczynał od ok. 11 tys. USD za jednowęzłową wersję SX-8/B. Firma liczy na sprzedaż ponad 700 sztuk SX-8 w najbliższych trzech latach.

Więcej informacji na stronie NEC


TOP 200