NCBR podpisało umowę z Bankiem Światowym

Eksperci z Banku Światowego zaproponują nowe rozwiązania dotyczące mechanizmów wspierania innowacyjności oraz przeprowadzą ewaluację wybranych programów Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. W środę przedstawiciele obu stron podpisali umowę o współpracy.

"Celem porozumienia jest przeprowadzenie ewaluacji programów prowadzonych przez NCBR oraz dalsze stymulowanie rozwoju innowacyjności w Polsce" - wyjaśnił Leszek Grabarczyk, zastępca dyrektora NCBR.

W ramach podpisanej przez Centrum umowy eksperci ds. innowacji Banku Światowego dokonają w przyszłym roku ewaluacji trzech programów NCBR. Specjaliści ocenią efekty Programu Badań Stosowanych, programu Innotech oraz GRAF-TECH.

Zobacz również:

  • 10 błędów, które mogą zablokować innowacje IT
  • Technologie, które miały być wieczne, a zostały zapomniane
  • Intel i Tower będą ze sobą ściśle współpracować

W ramach współpracy NCBR z Bankiem Światowym wypracowany ma być sposób oceny tego, jak współfinansowane przez NCBR projekty wpłynęły na rozwój gospodarczy kraju. Opracowana zostanie metodologia ewaluacji efektów interwencji publicznych oparta na tzw. metodach kontrfaktycznych, (np. próba odpowiedzi na pytanie: co by było, gdyby programu nie przeprowadzono albo przeprowadzono inaczej). Dzięki temu możliwe będzie oszacowanie efektu netto realizowanych programów.

"W ramach porozumienia o współpracy specjaliści z Banku Światowego, na podstawie swojego doświadczenia zdobytego w różnych krajach, zaproponują nowe rozwiązania dotyczące mechanizmów wspierania innowacyjności, tak aby wydatki publiczne na ten cel dawały jeszcze lepsze efekty gospodarcze" - mówi Grabarczyk i wyjaśnia, że chodzi tu zwłaszcza o komercjalizację prac badawczo-rozwojowych.

Eksperci Banku Światowego mają również pomóc NCBR podczas wdrażania rekomendowanych zmian. "Zależy nam, aby polscy przedsiębiorcy w przyszłej perspektywie finansowej UE z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój otrzymali wsparcie od NCBR na najwyższym światowym poziomie" - dodaje Grabarczyk.

Wśród programów, które będą ewaluowane przez ekspertów jest Program Badań Stosowanych. Jest on skierowany do jednostek podejmujących działania badawcze o charakterze aplikacyjnym. Finansowane w ramach programu prace polegać mają na opracowaniu oryginalnych, innowacyjnych rozwiązań bazujących na wynikach badań naukowych.

Innym z projektów jest INNOTECH. W programie tym sektor nauki i przedsiębiorstw wspierany jest w realizacji innowacyjnych przedsięwzięć z różnych dziedzin nauki i branż przemysłu, ze szczególnym wskazaniem na obszar wysokich technologii.

Z kolei efektem programu GRAF-TECH miało być wdrożenie nowatorskich produktów opartych na wykorzystaniu grafenu.

autor: PAP, źródło: http://www.naukawpolsce.pap.pl

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200