NC po polsku

IBM rozpoczyna sprzedaż komputerów sieciowych przeznaczonych na polski rynek.

IBM rozpoczyna sprzedaż komputerów sieciowych przeznaczonych na polski rynek.

IBM Polska ogłosił oficjalnie premierę polskiego środowiska dla swojej wersji komputera sieciowego - Network Station. Polskie znaki językowe, w tym obsługę polskiej klawiatury, ma zapewniać nowa linia tych komputerów. Zdaniem przedstawicieli firmy, polonizacja zwiększy zainteresowanie klientów tego typu rozwiązaniem. Dotychczas sprzedawana była bowiem jedynie jego angielska wersja, która nie cieszyła się dużym powodzeniem w Polsce.

Za 670 USD

W sprzedaży są trzy linie komputerów Network Station 100, 300 i 1000. Pierwsza z nich wykorzystywana jest jedynie jako terminal do systemów pracujących w środowiskach AS/400, S/390, AIX i Windows NT. Druga może być stosowana również jako terminal internetowy. W pełni technologię Java wspiera natomiast ostatnie rozwiązanie - NS 1000.

Cena sugerowana przez IBM na polskim rynku najprostszej wersji komputera sieciowego wynosi 670 USD. Wśród potencjalnych odbiorców przedstawiciele spółki upatrują firmy i instytucje używające szeroko terminali znakowych, które - ich zdaniem - w niedługim czasie mają zastąpić Network Station. Jedną z pierwszych instalacji komputerów sieciowych z wykorzystaniem tego rozwiązania przeprowadzono w Instytucie Konstrukcji Maszyn Politechniki Łódzkiej.

Według zapewnień przedstawicieli warszawskiego oddziału IBM, Network Station z polskim środowiskiem dostępne są już u jedynego ich dystrybutora na naszym rynku - Soft-tronik Polska. Na razie IBM Polska nie zamierza poszukiwać kolejnego partnera. "Nie chcemy zwiększać ich liczby, bo - naszym zdaniem - miałoby to niekorzystny wpływ na rynek. Chcielibyśmy jednak powiększyć liczbę resellerów" - stwierdza Rafał Urbańczyk z IBM Polska.

Wsparcie Lotusa

Według polskiego oddziału firmy Lotus Development, należącej do IBM, w ciągu 2-3 miesięcy pojawi się spolszczona wersja pakietu biurowego eSuite. Przeznaczony on jest właśnie dla komputerów sieciowych i został napisany w całości w języku Java. Obecnie sprzedawana wersja angielska kosztuje 114 USD za licencję dla pojedynczego użytkownika i 1700 USD za serwer.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200