NC kontra PC po dwóch latach

Wynik coraz ostrzejszej walki między PC a NC nadal nie jest rozstrzygnięty.

Wynik coraz ostrzejszej walki między a NC nadal nie jest rozstrzygnięty.

Mimo upływu prawie dwóch lat od pojawienia się idei NC, nie udało się dotychczas usunąć w cień komputerów PC z Windows i zastąpić ich NC, na których działają aplikacje i aplety w Javie. Nie ulega jednak wątpliwości, że komputer dla użytkownika korporacyjnego musi się "odchudzić" w stosunku do obecnego , lepiej zintegrować z siecią i być łatwiejszy do zarządzania.

Komputer sieciowy NC to idea efektowna - jest to bowiem prawie zwyczajny PC, którego dysk lokalny przeniesiono na jeden lub więcej serwerów sieciowych. Mimo upływu prawie dwóch lat od momentu pojawienia się pomysłu NC, publicznie ujawnionego przez Larry'ego Ellisona z Oracle'a we wrześniu 1996 r. i od początku silnie wspieranego przez Suna, dotychczas nie udało się uzyskać założonego celu - usunięcia w cień komputerów PC z Windows i zastąpienia ich NC, na których działają aplikacje i aplety w Javie.

Na rynku dostępnych jest wiele typów komputerów NC. Najwięksi producenci (NCD, Wyse, Boundless Technologies, NCI, IBM, Sun) oferują coraz bardziej zawansowane i wydajne modele. Jednakże większość z nich jest obecnie używanych jako terminale do systemów unixowych i mainframe'owych i jako stanowiska umożliwiające dostęp do aplikacji działających na wielodostępnych serwerach Windows NT.

Powodem takiej sytuacji jest brak dostatecznej liczby aplikacji dla NC. Pod koniec 1997 r. i na początku br. pojawiło się wiele nowych pakietów: zestawy aplikacji biurowych eSuite (Lotus), StarOffice (Star Division GmBH), Anyware (Applix), nowa wersja Oracle Application Release 10.7 NCA - pierwszy duży zestaw w Javie.

Nadal jednak wiele organizacji uważa za niezadowalającą szybkość działania apletów i aplikacji Java na komputerach NC. Jedno z rozwiązań problemu polega na stworzeniu szybszej maszyny wirtualnej Java. Sun zapowiada, że szybkość działania apletów i aplikacji Java z maszyną HotSpot - nową wersją maszyny wirtualnej Java - będzie nie gorsza niż szybkość aplikacji kompilowanych.

Drugie rozwiązanie polega na zmianie podejścia do tworzenia aplikacji Java i powrocie do idei wielowarstwowych aplikacji klient/serwer w Javie. Uruchamiając znaczną część aplikacji na serwerze (lub serwerach), część graficzną zaś na NC, uzyskuje się zwiększenie wydajności. Taką ideę zrealizowano w zestawie aplikacji biurowych Applix Anyware. Podobnie postępuje Oracle w swoim zestawie aplikacji biznesowych Oracle Applications. Rozwiązanie wymaga jednak zwiększenia pracy programisty i stosowania zestawów narzędziowych, pozwalających na dynamiczny podział aplikacji na część uruchamianą na serwerze i przesyłaną do NC. Na razie na rynku brak takich narzędzi.

Mimo nie do końca spełnionych obietnic, idea NC jest nadal agresywnie popularyzowana przez szefa Oracle'a Larry'ego Ellisona, który wskazuje, że w erze Internetu i sieci WWW komputery PC są kosztowne, niewygodne w użyciu, nieefektywne i nie dają się zarządzać.

Ostro atakowany Bill Gates przyznaje, że istotnie PC są kosztowne, skomplikowane i trudne w zarządzaniu. Intel i Microsoft opracowały specyfikację NetPC, pozwalającą administratorowi sieci na zdalne monitorowanie pracy, zarządzanie, dystrybucję i aktualizację oprogramowania. Idea nie zyskała szerszego wsparcia wśród producentów komputerów PC, choć wielu z nich wprowadza propozycje zawarte w specyfikacji do standardowych PC.

Microsoft stracił największego zwolennika tradycyjnego PC. Prezes Intela Andy Grove przyznał, że istnieje konieczność ponownego zdefiniowania pojęcia komputera osobistego i tego, jak przemysł komputerowy powinien zaspokajać oczekiwania użytkowników w tym zakresie.

Intel - świadomy tego, że nie da się uniknąć dominacji Javy jako platformy uruchamiania aplikacji - dołączył do grona zwolenników NC. Niezależnie od kierunku rozwoju idea "chudego klienta", firma zamierza skorzystać z niej oferując swoje procesory do jego obsługi.

Microsoft stworzył alternatywę NC, opracowując specyfikację terminala Windows (Windows-Based Terminal - WBT), pracującego pod kontrolą Windows CE i korzystającego z aplikacji działających na wielodostępnej wersji Windows NT zwanej Hydra. Przewiduje się, że zarówno Hydra, jak i terminale WBT będą dostępne w kwietniu br.

Niezależnie od tego, czyja idea "chudego klienta" wygra ostateczną walkę o klientów, widać, że komputer dla użytkownika korporacyjnego musi się "odchudzić" w stosunku do obecnego PC, lepiej zintegrować z siecią i być łatwiejszy do zarządzania.


TOP 200