NC - Network Computer

NC to komputery o zasadniczo zmienionej architekturze, wykorzystujące platformę Java.

NC to komputery o zasadniczo zmienionej architekturze, wykorzystujące platformę Java.

Komputery sieciowe NC, propagowane przede wszystkim przez Oracle i Sun, są terminalami sieciowymi, nawiązującymi do rozwiązań wykorzystywanych w systemach dużych komputerów. Uwzględniają one jednak obecne osiągnięcia technologii - ich podstawową cechą ma być możliwość łatwego kontaktu nie tylko z pojedynczym serwerem, ale również ogólnoświatową pajęczyną Internetu lub wewnątrzzakładowymi sieciami intranet. Wyposażone w system operacyjny JavaOS, komputery NC wykorzystują opracowaną przez Sun technologię Java, która umożliwia budowę aplikacji niezależnych od systemu operacyjnego. Zarówno aplikacje, jak i dane rezydują na serwerze z systemem operacyjnym, wykorzystującym odpowiednie oprogramowanie, którego podstawą jest maszyna wirtualna Javy - Java Virtual Machine oraz biblioteki Java API.

Komputery NC mają być znacznie tańsze od PC i oferować jednocześnie istotnie niższe koszty eksploatacji. Duże firmy i organizacje, które wykorzystując znaczną liczbę sprzętu, będą mogły dzięki temu obniżyć koszty komputeryzacji. Jednocześnie, jak twierdzi L. Ellison, prezes Oracle Corp., tanie i proste komputery NC staną się sprzętem powszechnego użytku wykorzystywanym do nawiązywania łączności przez Internet.

Ocena kosztów eksploatacji jest jeszcze trudna - dopiero w praktyce okaże się, ile będą kosztować niezbędne upgrade'y serwerów, ich pamięci dyskowych i zwiększenie przepustowości sieci, w których mają efektywnie pracować komputery NC. Jak jednak wynika z analizy opublikowanej w końcu stycznia przez Gartner Group Inc., komputery sieciowe NC pozwolą na 33% (NCüS) lub 41% (NCüC) zmniejszenie kosztów eksploatacji w okresie 5 lat w porównaniu do standardowych PC pracujących w sieci. NCüS to model umożliwiający uruchamianie programów wyłącznie na serwerze, a NCüC - komputer pozwalający na wykonywanie aplikacji również lokalnie. Do komputerów typu NCüS należą m.in. @workStation (HDS Network Systems Inc.), Winterm (Wyse Technology Inc.) i Explora (Network Computer Devices Inc.). Przykładami NCüC mogą być NetworkStation (IBM) i JavaStation (Sun Microsystems Inc.).

Niektórzy specjaliści podkreślają jednak, że komputery NC mają ograniczone możliwości - pozbawione są pamięci dyskowej i całkowicie uzależnione od kontaktu z serwerem. Wykorzystują też środowisko Java, które oferuje obecnie ograniczoną liczbę aplikacji i nie jest dobrze przetestowane. Na rynku dostępna jest jeszcze mała liczba pakietów narzędziowych, wspomagających tworzenie aplikacji Java. Sytuacja ta zmienia się jednak szybko - zainteresowanie nową platformą jest ogromne i praktycznie wszyscy liczący się producenci przygotowują dla niej oprogramowanie narzędziowe i użytkowe.

Niewątpliwie przychylne przyjęcie idei NC przez producentów sprzętu komputerowego wynika po części z niechęci do duetu Wintel (Microsoft i Intel), który w ostatnich latach wyraźnie zaczął monopolizować rynek komputerowy, zostawiając coraz mniej miejsca pozostałym producentom.

Czy komputery NC, jak twierdzą niektórzy specjaliści, są początkiem końca dominacji Wintel? Zdecydują o tym użytkownicy, kupując ten sprzęt lub nie. Odpowiedź nie nadejdzie szybko - zależy od wielu czynników. Obecnie wydaje się pewne, że NC znajdą zastosowanie w systemach wykorzystujących terminale sieciowe. Jest to specyficzny, ale dość duży segment rynku - liczba zainstalowanych terminali przekracza 10 mln.


TOP 200