NASK usprawnił procedurę rejestracji domen

Od dziś wystarczy wypełnić tylko jeden wniosek o rejestrację nazwy domeny i wysyłać go elektronicznie.

Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) zmodyfikowała system obsługi rejestracji domen internetowych. Od dzisiaj (18 grudnia) wystarczy wypełnić tylko jeden wniosek o rejestrację nazwy domeny i wysyłać go elektronicznie. Powoduje to automatyczne zapisanie go w bazie danych. Nadal jest jednak konieczne potwierdzenie rejestracji faksem.

Wcześniej NASK zapowiadała, że jeszcze w 2000 r. procedura rejestracyjna w całości będzie się odbywać w trybie online. Teraz mówi się o połowie 2001 r. "Posiadanie pisemnego potwierdzenia wynika z uwarunkowań prawnych. Nie mamy na to wpływu. Wiąże się to m.in. z brakiem ustawy o podpisie elektronicznym" - twierdzą przedstawiciele NASK. Ich zdaniem, modyfikacja procedury ma znacznie przyspieszyć proces rejestracji domen. Do NASK trafia ok. 1 tys. wniosków tygodniowo.

<B>Etapy rejestracji</B>

Dotychczas, aby zarejestrować domenę, konieczne było wypełnienie dwóch różnych dokumentów: formularza elektronicznego i papierowego wniosku, który był wysłany faksem. Dopiero z chwilą otrzymania potwierdzenia faksem NASK rezerwowała domenę. Obecnie wypełnia się tylko jeden wniosek elektroniczny i wysyła za pośrednictwem strony internetowej NASK. Jest on wówczas rejestrowany, a nazwa wstępnie rezerwowana i przez siedem dni niedostępna dla innych wnioskodawców. W tym okresie do NASK musi trafić - faksem lub pocztą - papierowa kopia wniosku wysłanego elektronicznie.

Ponadto podczas wypełniania wniosku elektronicznego dane wprowadzane przez rejestrującego będą na bieżąco weryfikowane. " Będzie sprawdzane nie tylko istnienie zarejestrowanej domeny o podanej nazwie, ale również to, czy jest wniosek o taką samą nazwę w kolejce oczekujących na rejestrację" - mówią przedstawiciele NASK. Domenom zgłaszanym do rejestracji będzie jednocześnie nadawany numer identyfikacyjny, co umożliwi automatyczne powiadamianie zainteresowanych o ich aktualnym statusie.

<B>Zdążyć w 7 dni</B>

Dopiero jednak od chwili otrzymania wniosku papierowego rozpocznie się procedura ostatecznej rejestracji domeny. Jak zapewnia NASK, ma ona nie trwać dłużej niż 5 dni.

Jeśli jednak w ciągu 7 dni NASK nie otrzyma papierowej wersji wniosku, zostanie on usunięty z bazy danych i kolejki oczekujących, a nazwa domeny - ponownie udostępniona do rejestracji.

***

<I>Niższe ceny w NASK</I>

Zmienią się opłaty za utrzymanie domen. Obecnie roczne utrzymywanie nazwy w domenie krajowej (.pl) kosztuje 300 zł. Od przyszłego roku kwota ta zostanie zmniejszona do 200 zł. Nie zmienią się natomiast opłaty za inne domeny: funkcjonalne (np. .com.pl) czy regionalne (np. .waw.pl). Koszt ich utrzymania wynosi odpowiednio: 150 i 50 zł. Wysokie ceny za utrzymanie domen były powodem oskarżeń pod adresem NASK o stosowanie praktyk monopolistycznych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200