NASK uruchamia program partnerski

Pod koniec marca br. NASK umożliwi rejestrację domen internetowych w modelu - "Registry-Registrar". Pozwoli to na całodobowe rejestrowanie domen ".pl" firmom partnerskim, z którymi wcześniej zawarte zostaną odpowiednie umowy.

Podmioty rejestrujące w ten sposób domeny będą mogły uzyskać znaczne upusty sięgające od 10 do nawet 50%. "Wprowadzenie rejestracji domen przez firmy zewnętrze podzieliliśmy na dwa etapy", mówi kierownik działu domen w NASK-u, Andrzej Bartosiewicz. "Etap pierwszy, trwający od grudnia 2002 r. do chwili obecnej, potraktowaliśmy jako okres rozruchu, w którym podpisaliśmy pierwsze umowy z podmiotami rejestrującymi i wprowadziliśmy uproszczony system rejestracji z wykorzystaniem strony WWW i cyfrowo podpisanych e-maili. Etap drugi, który rozpoczynamy z końcem marca, to uruchomienie w pełni automatycznego systemu rejestracji opartego o protokół EPP (Extensible Provisioning Protocol). Przy tworzeniu nowego systemu rejestracji wykorzystaliśmy technologie Rational, Java i Oracle. Zainteresowani programem polscy rejestratorzy mogą już od połowy lutego testować nowy system, oparty na technologii XML", dodaje Bartosiewicz.

Obowiązujące od grudnia 2002 roku tymczasowe rozwiązanie pozwala na uzyskiwanie rabatów do 20 proc., rejestracja odbywa się jednak tylko w dni robocze. Między połową grudnia a końcem lutego zarejestrowane zostało w ten sposób ponad 400 domen przez 5 firm, które podpisały "umowy partnerskie" z NASK. Domeny rejestrować można zarówno za pośrednictwem podmiotów rejestrujących (registrars), jak i bezpośrednio w NASK-u.

Zobacz również:

  • Kod źródłowy WWW sprzedany
  • Rośnie liczba dużych centrów danych w Polsce

Od początku podłączenia Polski do światowego Internetu (1991 r.) w domenie ".pl" zarejestrowane zostało 198.000 domen, z czego utrzymywanych jest obecnie 164.000.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200