NASK stworzył serwis o domenach

Od września br. Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa udostępnia bazę danych o zarejestrowanych w Polsce domenach.

Od września br. Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa udostępnia bazę danych o zarejestrowanych w Polsce domenach.

Serwisy WhoIsWho są prowadzone przez firmy rejestrujące domeny internetowe na całym świecie. Dzięki nim można szybko sprawdzić, czy domena jest zarejestrowana i kto jest jej dysponentem. Podobnych informacji udzielał w Polsce NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa). Na stronach firmy był jednak udostępniony serwis, ograniczający się jedynie do stwierdzenia, czy domena jest zajęta czy nie. Otrzymanie oficjalnego potwierdzenia prawa do domeny było możliwe tylko w formie papierowej i zajmowało od kilku dni do kilku miesięcy. Procedura ta obejmowała nawet właścicieli domen, którzy potrzebowali oficjalnych dokumentów o posiadaniu do nich praw.

Informacja online

Od września 2001 r. na stronach należącego do NASK serwisuhttp://www.dns.pl/cgi-bin/whois.pl/ będzie można znaleźć nie tylko nazwę domeny, ale także adresy jej serwerów DNS, pełną nazwę podmiotu, który domenę zarejestrował, jego adres i datę rejestracji. Zgodnie z prawem o ochronie danych osobowych, serwis nie będzie udostępniał informacji o osobach fizycznych.

Rozszerzenie informacji dostępnej w serwisie powinno pozytywnie wpłynąć na zaufanie do Internetu jako medium. Chodzi zwłaszcza o kwestie wiarygodności przy zawieraniu transakcji w sieci. Możliwość identyfikacji właściciela domeny pozwoli też zapewne zainteresowanym firmom i osobom na lepszą ochronę ich znaków towarowych i praw autorskich.

Rejestracja online

W przyszłym roku NASK zamierza udostępnić serwis rejestracji domen internetowych online (pisaliśmy o tym w CW 31/2001). Po wypełnieniu formularza na stronach NASK, klienci będą kierowani na witrynę PolCardu, aby dokonać płatności. "Domena będzie aktywowana po autoryzacji transakcji, maksymalnie w ciągu kilku minut" - mówią przedstawiciele Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej.

W tym celu NASK wdraża nowy system rejestracji domen - KERT. Zostanie on zintegrowany z innymi systemami tej firmy, w tym finansowo-księgowym.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200