NAKOMA przed premierą

Serwery dedykowane

Licencje NetWare pozwalają na dowolne włączanie serwerów do sieci, a nowy NetWare zawiera wiele różnych usług. Można więc decydować się na instalowanie niektórych usług na dedykowanym do tego sprzęcie. Można np. wydzielić serwer, na którym pracuje baza danych MySQL na platformie NetWare 6.5. Można też mieć niezależny serwer, na którym działa tylko Apache.

W przeszłości taki układ można było uzyskać, instalując wszystko na serwerach NetWare i uruchamiać tylko potrzebne usługi - nadmiarowość instalacji pozostawała bezużyteczna.

Dedykowane wdrożenie pozwala na wykorzystanie różnych funkcji NetWare 6.5 i instalowanie tylko niezbędnych. Można w ten sposób implementować następujące serwery:

  • plików NetWare 6.5;

  • aplikacyjny SilverStream;

  • webowy Apache;

  • bazy danych MySQL;

  • iFolder;

  • iPrint;

  • Web services J2EE;

  • pamięci masowych;

  • LDAP.

Rozszerzone usługi klastrowania

Novell Cluster Services zostały wprowadzone jako opcja wysokiej dostępności bezpośrednio po wydaniu NetWare 5. Było to logiczne kontynuowanie rozwiązania SFT III (System Fault Tolerance), wprowadzonej w NetWare 3 i 4. Pozwala ono lustrzanym konfiguracjom sprzętowym serwerów, zazwyczaj dwóm, pracować zamiennie w razie awarii jednego z nich.

Sprzęt stał się jednak bardziej niezawodny, a oprogramowanie coraz bardziej skomplikowane i rozwiązania STF III okazały się nieadekwatne do potrzeb. Błąd programowy może szybko zablokować oba serwery lustrzanej pary, co prowadzi do braku serwera i długiego procesu korygowania skutków błędu.

Serwery klastrowane nie są lustrzane w sensie wykonywanych operacji, tak więc błędy oprogramowania lub uszkodzenia sprzętu na jednym z nich nie oznaczają zacięć w sieci i wstrzymanie działania. Inny serwer w klastrze (może być ich kilka) przejmuje operacje wykonywane przez uszkodzony serwer.

NetWare 6.0 był dostarczany z licencją na dwa serwery klastrowane. Z NetWare 6.5 wprowadzono dwie główne zmiany. Po pierwsze, licencje pokrywające 32 serwery klastrowane. Po drugie, NetWare 6.5 obsługuje nowy standard iSCSI, dotyczący podłączania dysków współdzielonych niezbędnych w usługach klastrowania.

Zarządzanie oddziałami terenowymi

Nterprise Branch Office pojawił się w ub.r. dla NetWare 6.0. Znany jest także jako Branch Office Manager (BOMA).

BOMA wykorzystuje zalety technologii filtrowanej replikacji eDirectory do utrzymywania lokalnych kopii dostępnych zasobów i użytkowników. Jedynie wtedy, gdy obiekt nie może być odnaleziony lokalnie, jest konieczne odniesienie się do drzewa katalogowego w ośrodku centralnym, co zdecydowanie zmniejsza koszty komunikacji. Jest to bardzo pożyteczne także dla użytkowników mobilnych, zgłaszających się do ośrodka lokalnego.

Innym mechanizmem BOMA jest utility archiwizacji open source o nazwie Rsync. Utility pozwala na przyrostowe składowanie oddziału lokalnego w ośrodku centralnym, automatyczne uaktualnianie i utrzymywanie serwerów oddziału lokalnego oraz desktopów użytkownika. BOMA także została włączona do NetWare 6.5.

NetWare z Linuksem

Publiczna wersja beta NetWare 6.5 pojawiła się w kwietniu tego roku. Latem spodziewane jest wydanie komercyjne. Podczas ostatniej konferencji BrainShare Jack Messman, szef Novella, zapowiedział, że kolejne, siódme wcielenie systemu pojawi się zgodnie ze standardowym rozkładem NetWare, zakładającym nowe wydanie średnio co 18 miesięcy. Za półtora roku możemy więc spodziewać się systemu, który - jak zapowiedział Messman - ma przynieść rewolucyjne zmiany. Wraz z poszerzaniem możliwości NetWare jego twórcy zamierzają także przenieść mechanizmy tego systemu i usługi do Linuksa. W skład NetWare 7, uruchamianego na dwóch jądrach: NetWare i Linuksa, wejdą usługi i aplikacje dla obu systemów. Producent nie poinformował, która dystrybucja Linuksa ma być użyta.


TOP 200