Mydoom nie pokona Microsoftu?

Mimo zapowiadanego na dziś ataku robaka Mydoom.B na serwery internetowe korporacji Microsoft nie zostały dotąd zauważone żadne problemy z dostępnością sztandarowej strony koncernu - www.microsoft.com.

Określony jako 'spektakularny sukces' atak Mydooma można zatem rozpatrywać wyłącznie pod kątem niedzielnego zablokowania dostępu do strony internetowej SCO Group. Przyczyny nieudanej akcji DDoS skierowanej przeciwko serwerom koncernu z Redmond mogą być dwie. Po pierwsze, do tej pory nie zaobserwowano aż tylu infekcji drugą odmianą robaka Mydoom - Mydoomem.B, który miał za zadanie zaatakować dziś stronę Microsoftu. Nieporównywalnie większą armię 'maszyn zombie' posiada Mydoom.A, którego głównym celem była strona SCO Group. Dodatkowo dobrą informacją dla koncernu z Redmond może być fakt odkrycia przez specjalistów błędu w kodzie Mydooma.B, który powoduje, iż jedynie 7 % komputerów zainfekowanych tą odmianą będzie w stanie jednocześnie uczestniczyć w ataku. Po drugie zaś, skutki zmasowanego ataku na domenę internetową Microsoftu dodatkowo złagodzić mogło rozwiązanie rozproszonej po całym świecie sieci serwerów obsługujących stronę koncernu (CDN - content distribution network, dostarczone przez firmę Akamai). Jednak na wypadek ewentualnych problemów z dostępem do strony www.microsoft.com, koncern uruchomił dodatkowy adres - https://information.microsoft.com .

Nadal trwają próby ustalenia oraz powiązania ze sobą obu wersji robaka. Coraz częściej mówi się o człowieku imieniem Andy, który w Mydoomie.B przeprasza za ewentualnie poczynione szkody ("I'm just doing my job. Nothing Personal. Sorry"), z drugiej zaś strony pojawiają się obawy o znikome szanse na ujęcie autora wirusa czy nawet zlokalizowanie komputera, który wypuścił na świat 'króla robaków' (rzekomo znajdującego się na terenie Rosji).

Więcej informacji: Mydoom - król robaków (http://www.idg.pl/news/watek/35.html )

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200