MyWebOS.com oferuje bezpłatnie tzw. internetowy system operacyjny i pakiet aplikacji biurowych

MyWebOS.com, nowo powstała firma programistyczna, udostępniła w Internecie nowy system operacyjny, przeznaczony do obsługi aplikacji dostępnych za pośrednictwem przeglądarki WWW.

MyWebOS.com, nowo powstała firma programistyczna, udostępniła w Internecie nowy system operacyjny, przeznaczony do obsługi aplikacji dostępnych za pośrednictwem przeglądarki WWW. Firma oferuje także pakiet aplikacji biurowych Hyperoffice 2000, przeznaczony do uruchamiania pod kontrolą nowego systemu. W skład pakietu, dostępnego za darmo na stronie producenta, wchodzi edytor tekstu, klient poczty elektronicznej i kalendarz.

Producent myWebOS zamierza także udostępnić interfejsy programowe dla swojego systemu, mając nadzieję, że również inni producenci oprogramowania będą tworzyć przeznaczone dla niego aplikacje. Firma liczy, że producenci ci zarabialiby na pobieraniu opłat za wykorzystywanie przez użytkowników ich oprogramowania, przy czym część wpływów trafiałaby do myWebOS.

MyWebOS.com jest potwierdzeniem rosnącej popularności zmiany podejścia do oferty programowania. Coraz więcej firm zamierza oferować programy w formie usługi, a nie produktu. Producenci promujący usługi serwowania oprogramowania, w tym Sun i Oracle, twierdzą, że wynajmowanie oprogramowania przez Internet pozwala użytkownikom zaoszczędzić czas i koszty związane z jego instalowaniem, uaktualnianiem oraz zarządzaniem lokalnie na komputerze osobistym. Ponadto taki model korzystania z oprogramowania pozwala na uzyskanie dostępu do własnych aplikacji i danych z dowolnego komputera podłączonego do Internetu. Dla przedsiębiorstw oznacza to natomiast możliwość ograniczenia zatrudnienia w działach informatyki.

Jednak, zdaniem analityków, wielu użytkowników ma wciąż obawy przed korzystaniem z aplikacji za pośrednictwem Internetu. Niepokoją się o bezpieczeństwo danych, a także niechętnie powierzają dane obcym firmom. Inni twierdzą natomiast, że Internet nie gwarantuje im 100-proc. pewności działania, niezbędnej w przypadku najważniejszych dla nich aplikacji.

Największym konkurentem myWebOS będzie zapewne oferowany bezpłatnie przez Sun Microsystems pakiet StarOffice. Do wynajmowania swoich programów w trybie online na dużą skalę przygotowuje się także Microsoft, którego najnowszy pakiet Office 2000 jest już w pilotażowej formie dostępny w Internecie.