MySQL pracuje nad narzędziami do zarządzania

W ramach projektu o kodowej nazwie Merlin MySQL pracuje nad zapewnieniem popularnemu serwerowi baz danych narzędzi do monitorowania, zarządzania konfiguracją i zaawansowanej diagnostyki. Według nieoficjalnych informacji, prace nad tymi narzędziami trwają już prawie dwa lata, a ich efekty zobaczymy jeszcze przed końcem 2006 r.

Narzędzia zarządcze powstają po to, aby ułatwić administrowanie serwerem w małych i średnich firmach, które stanowią spory odsetek klientów MySQL. Małe firmy często nie zatrudniają wykwalifikowanych administratorów baz danych, umożliwienie zarządzania bazą firmowemu informatykowi "od wszystkiego" wydaje się więc być dobrym kierunkiem. Tym bardziej, że jest to taktyka, którą przyjął Microsoft w przypadku serwera SQL Server 2000 wbudowanego w Windows Small Business Server 2000.

Tak naprawdę jednak MySQL idzie w kierunku przyjętym przez IBM, który stara się zaoferować "mniejsze" wersje DB2 wraz z narzędziami automatycznie lub półautomatycznie zarządzającymi serwerem, zadających administratorowi nie tylko proste pytania o preferencje, lecz optymalizujących działanie serwera wedle wbudowanych reguł. Takich reguł Merlin ma ponoć ok. 50, ale ich liczba ma być zwiększana, zarówno przez producenta, jak w ramach jego współpracy z klientami.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200