MySQL: co dalej?

Po przejęciu przez Oracle firmy Sun Microsystems pojawiło się sporo wątpliwości odnośnie dalszego losu produktów open source. Prezentujemy kilka informacji o MySQL.

Cytując klasyka, pogłoski o śmierci MySQL były mocno przesadzone. Zwolennicy open source obawiali się, że Oracle po wejściu w posiadanie MySQL (jako konsekwencję nabycia Sun Microsystems), zablokuje rozwój tego systemu baz danych by dodatkowo wesprzeć własne rozwiązania - Oracle 11g.

Dotychczas plotka ta nie znalazła potwierdzenia w faktach, co więcej pojawiły się dwie znaczące poprawki, pozwalające m.in. na większą skalowalność i lepszą wydajność pod Windows.

Zobacz również:

  • JDK 19: Funkcje planowane dla Javy 19

Nie tylko do www

MySQL nie jest tylko dla serwisów www. System ten jest zwykle znany ze swojej wspierającej roli dla serwisów internetowych, zwłaszcza jako składnik LAMP (Linux, Apache, MySQL i PHP). Jednak warto zauważyć, że możliwości tego systemu baz danych są dużo większe i szefowie IT potrzebujący rozszerzyć czy uruchomić nowy projekt, zamiast sięgać po kosztujące niemało licencje na bazy danych IBM czy Oracle, mogą z powodzeniem rozważać MySQL jako pełnowartościową opcję.

Być może MySQL już jest w Twojej firmie

Szefowie IT mogą nawet nie wiedzieć czy ktoś z pracowników działu IT nie wykorzystał tego systemu baz danych w jakimś projekcie. Zdaniem analityka RedMonk Stephena O'Grady przyczyną tego jest fakt, że w przeciwieństwie do komercyjnych produktów, MySQL można bezpłatnie używać w środowisku produkcyjnym.

Wsparcie techniczne

Oracle nie jest jedyną firmą świadczącą wsparcie techniczne dla MySQL. Korzystający z rozbudowanych środowisk MySQL radzą sobie zwykle sami, ale jeśli potrzebna będzie profesjonalna pomoc, to można skorzystać zarówno z oferty Oracle jak i z rosnącej liczby innych firm świadczących takie usługi. Co ważne nie musimy wykupywać stałego abonamentu, a jedynie korzystać z profesjonalnego wsparcia dopiero jeśli zajdzie taka potrzeba i rozliczać się wg stawki godzinowej.

MySQL będzie żył niezależnie od woli Oracle

Niezależnie od postępowania firmy Oracle, MySQL będzie dalej rozwijany. Niektórzy deweloperzy (w tym twórca MySQL - Michael "Monty" Widenius), stworzyli własne odmiany tego systemu. Widenius zbudował wokół swojej bazy firmę MariaDB, świadczącą usługi wsparcia dla tej wersji. Z kolei Percona ma Percona Server i oferuje funkcje premium dla lepszej skalowalności, wydajności czy innych obszarów podstawowego MySQL. Ten trend pokazuje, ze nawet jeśli Oracle zacznie zamykać nowe funkcje MySQL dla społeczności open source, klienci będą mieli alternatywne wersje tej bazy do wyboru.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200