Muzyczne CD nie do skopiowania?

W przyszłym roku do sprzedaży w Stanach Zjednoczonych trafią muzyczne płyty CD wykorzystujące technologię Extended Copy Protection, chroniącą je przed nielegalnym kopiowaniem. XCP opracowano w brytyjskiej firmie First 4 Internet.

Kilka wielkich wytwórni płytowych (tzw. 'major labels') już wykorzystało nową technologię przy produkcji płyt przeznaczonych między innymi dla mediów i recenzentów. Chodzi o premierowe albumy takich wykonawców jak Eminem czy U2.

Rynkowa premiera nowej technologii ochrony płyt kompaktowych nastąpi natomiast w Ameryce w 2005 roku, co potwierdził Mathew Gilliat-Smith, przedstawiciel firmy First 4 Internet. Nie chciał jednak zdradzić, płyty której wytwórni będą w nią wyposażone. Najprawdopodobniej chodzi jednak o Sony BMG.

Zobacz również:

Giganci przemysłu muzycznego od kilku lat poszukują skutecznej metody ograniczającej nieautoryzowane kopiowanie i konwertowanie płyt CD do formatu MP3. Niekiedy tak 'zabezpieczone' kompakty nie były odtwarzane w niektórych zestawach stereo, a w skrajnych przypadkach powodowały uszkodzenie komputera.

Praktykę zabezpieczania płyt CD stosowano dotąd najczęściej na rynku europejskim i azjatyckim. Zachętą do wprowadzenia tego typu ochrony na rynku amerykańskim był między innymi tegoroczny sukces albumu zespołu Velvet Revolver, który - wydany na zabezpieczonych nośnikach - dotarł w czerwcu na pierwsze miejsce listy sprzedaży w USA.

Więcej informacji: First 4 Internet


TOP 200