Musk zapowiada, że w przyszłym roku firma Neuralink zacznie wszczepiać ludziom do mózgu chipy

Elon Musk zapowiada, że już w połowie przyszłego roku należąca do niego firma Neuralink podejmie pierwsze próby wszczepiania ludziom do mózgu układów scalonych, które będą pełnić rolę interfejsów pozwalających im komunikować się bezpośrednio z maszyną.

Grafika: Scientific American

Musk powiedział to przedwczoraj na konferencji zorganizowanej w Kalifornii w centrali firmy Neuralink. Po jej zakończeniu Musk umieścił na Twitterze wpis, w którym zapewnia, że firma Nueralink jest gotowa do uruchomienia takich testów z udziałem ludzi i jest tylko kwestą czasu, gdy FDA (Food and Drug Administration; amerykańska Agencja Żywności i Leków) zatwierdzi oficjalnie taką medyczną procedurę.

Zaprojektowany przez Neuralink mózgowy chip ma wielkość standardowej monety zawierającej elektrody i połączone z nimi, wyprowadzone na zewnątrz miniaturowe druty, które mają na celu monitorowanie aktywności mózgu i mogą za pomocą impulsów elektrycznych stymulować jego pracę. Neuralink pracuje obecnie intensywnie nad technologią wykorzystującą robota, który będzie wszczepiać implant do mózgu człowieka.

Zobacz również:

Podczas wydarzenia Musk zademonstrował techniczne szczegóły dotyczące budowy interfejsu mózg-komputer, pokazując wideo na którym widać małpę, której taki implant wszczepiono. Lektor komentujący film mówi w pewnym momencie, że podczas testów zachowaniem zwierzęcia – chodzi o wykonywanie różnych czynności - można było sterować telepatycznie.

Wszystko wskazuje na to, że Musk ma wielkie ambicje i wierzy, że technologię taką będzie można w niedalekiej przyszłości stosować również w przypadku ludzi. Założenie są takie, że interfejs mózg-komputer pomoże osobom cierpiącym na paraliż komunikować się z maszyną i otoczeniem za pomocą myśli. Musk mówi, że w przyszłości firma zamierza podjąć prace nad technologią, która mogłaby przywrócić funkcjonalność całego ciała na przykład osobie, która ma całkowicie przerwany rdzeń kręgowy.

Musk myślał wcześniej, że prace na taką technologią zakończą się już w 2020 roku. Jego optymizm nie sprawdził się i ostatecznie do pierwszych prób wdrażania tej technologii dojdzie najprawdopodobniej w 2023 roku, a ile oczywiście nie pojawią się znowu jakieś nieprzewidziane wcześniej trudności.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200