Mundial na celowniku hakerów

Analitycy zagrożeń z firmy ESET ostrzegają piłkarskich kibiców: w zbliżających się mistrzostwach świata oszuści upatrzyli sobie szansę na to, by wyłudzić pieniądze od nieświadomych cyberzagrożeń internautów.

Przynętą dla miłośników piłki nożnej stają się złudne loterie oraz kampanie rzekomo organizowane przez FIFA World Cup. Jak informują eksperci z ESET, w ostatnim czasie odkryli oni wiele wiadomości spamowych dotyczących Mundialu, które oparte są na rzekomej wygranej w loterii, gwarantującej wejście na Mistrzostwa.

Jak wskazuje Kamil Sadkowski, analityk zagrożeń z ESET, jedna z wykrytych przez badaczy bezpieczeństwa kampanii spamowych polega na poinformowaniu użytkownika o wygranym bilecie. Aby móc ubiegać się o wejście na trybuny, należy skontaktować się z organizatorem loterii, klikając w link lub otwierając spreparowany dokument w formacie .pdf lub .doc.

Zobacz również:

  • Włoska firma opracowała własną wersję Pegasusa
  • Niebezpieczny 2021 rok
  • Microsoft blokował w 2021 r. aż 1000 złośliwych e-maili co sekundę

Następnie trzeba podać swoje dane kontaktowe i uiścić stosowną opłatę, umożliwiającą odbiór nagrody. Kolejna fałszywa kampania spamowa imituje działania partnera FIFA World Cup – firmy VISA i jest skierowana do brazylijskich fanów piłki nożnej. W fałszywej wiadomości e-mail znajduje się informacja o sfinansowaniu podróży dla dwóch kibiców na Mistrzostwa. Aby odebrać rzekomy prezent, wystarczy zarejestrować się na fałszywej stronie i dokonać drobnego zakupu.

Mundial na celowniku hakerów

Jak zauważa Miguel Ángel Mendoza, ekspert ds. bezpieczeństwa z ESET, pułapki zastawiane na kibiców dotyczą nie tylko loterii i niestandardowych promocji wykorzystujących branding oficjalnych partnerów, ale również sprzedaży fałszywych biletów meczowych, zawierających zainfekowane wiadomości lub linki kierujące do złośliwych stron. W rzeczywistości mogą być one bramą dla złośliwego oprogramowania lub innych zagrożeń, np. generujących przychody z wyświetlanych reklam.

Jak radzi Kamil Sadkowski z ESET, aby uniknąć internetowych pułapek, należy zweryfikować adres e-mail nadawcy, sprawdzić wiadomość pod kątem poprawności językowej, nie klikać w nieznane linki oraz nie otwierać dołączonych załączników. Należy również zadbać o ochronę komputera w postaci zaktualizowanego do najnowszej wersji programu antywirusowego wyposażonego w funkcję anty-phishingu.

Źródła: Dagma, Eset

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200