Multitasking w twojej komórce

Być może już wkrótce użytkownicy telefonów komórkowych uzyskają w swoich telefonach możliwość korzystania z wielozadaniowości. Sun Microsystems, twórca platformy Java, która zdominowała segment rozrywkowy w telefonii komórkowej, zapowiedział, że wraz z Ericssonem wznowił prace nad technologią, która pozwoli popularnym "komórkom" wykonywać dwie i więcej operacji jednocześnie.

"Rezultaty naszych badań to bardzo ważny krok w ewolucji Javy" - powiedział wiceprezes Ericssona Jörgen Lantto. Technologia wielozadaniowości prawdopodobnie pojawi się w telefonach pod koniec roku. Wzbudza ona duże zainteresowanie producentów, czego dowodem jest deklaracja Toshiby, zamierzającej implementować nowe rozwiązania w zestawach produkowanych dla Vodafone, największego na świecie operatora telefonii komórkowej.

Jednocześnie czynione są kroki nad przyśpieszeniem działania aplikacji. Prawdopodobnie już niedługo większość telefonów będzie wyposażona w chipy, sprawniej odtwarzające klipy wideo i charakteryzujące się mniejszym zużyciem mocy oraz obciążeniem pamięci przy korzystaniu z technologii Java. Stanie się to dzięki upowszechnieniu procesorów opartych na Jazelle RCT (run-time compiler technology), które zastąpią powszechnie stosowane obecnie ARM 7. "Już ponad 50 dostawców układów do telefonów komórkowych wykupiło licencję na Jazelle. Będziecie wykorzystywać Javę do znacznie większej ilości zadań niż tylko do gier" - zapewnia Chris Porthouse, jeden z menedżerów ARM.

Zobacz również:

  • Urządzenia 5G pomogą zwiększyć sprzedaż smartfonów o 7,4% w tym roku
  • Nadchodzi czas żegnania się z sieciami 3G

Więcej informacji: Sun

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200