Multimedialny serwis informacyjny TP Internet

Spółka należąca do TP SA uruchomiła multimedialną witrynę informacyjną dla użytkowników usługi Neostrada. Serwis transmitował będzie materiały wideo przygotowane we współpracy z TVN i Business Television.

TP Internet uruchomiła Multimedialny Serwis Informacyjny (MSI). Ma on być witryną informacyjną, wykorzystującą do przekazywania wiadomości materiały wideo. Jest on przeznaczony dla użytkowników oferowanej przez TP SA usługi Neostrada. Transmisje wideo, przygotowywane we współpracy z telewizją TVN oraz Business Television, będą przeprowadzane z wykorzystaniem technologii RealNetworks. W ofercie MSI mają się znaleźć m.in. materiały krajowe ze wszystkich wydań "Faktów", prognoza pogody oraz program "Kropka nad i". Business Television natomiast zajmie się przygotowaniem materiałów dotyczących gospodarki.

Według Wojciecha Wojtysiaka, dyrektora pionu usług multimedialnych w TP Internet, "MSI jest pierwszym w Polsce w pełni multimedialnym serwisem, adresowanym do użytkowników szybkiego dostępu do sieci. Prezentowane w nim materiały wideo są wysokiej jakości. Aby tę jakość zachować przy odbiorze, niezbędne jest posiadanie stałego łącza do Internetu".

Zobacz również:

  • Klasyczne Google Sites będzie działać do początku grudnia

<b>Dynamiczny IP lepszy od stałego? </b>

Neostrada jest usługą oferującą szybki dostęp do Internetu. Możliwe jest skorzystanie z jednego z czterech wariantów, oferujących różne szybkości transferu danych do użytkownika - 256 Kb/s, 512 Kb/s, 1 Mb/s oraz 2 Mb/s. Tak szybki (szczególnie w dwóch najdroższych wariantach) transfer może jednak okazać się tylko przysłowiową marchewką, służąca do zwrócenia uwagi klientów na usługę. Na początku września TP SA zapowiedziała bowiem poważne zmiany w zasadach korzystania z Neostrady. Już od początku ubiegłego miesiąca stały adres IP, gwarantowany dotychczas w ramach usługi, miał być zastąpiony adresem dynamicznym. Według przedstawicieli TP SA, miało to ułatwić życie użytkowników Neostrady. "W przypadku awarii można przenieść użytkownika na inny, wolny port" - argumentowała Bożena Sztonyk z Departamentu PR Telekomunikacji Polskiej SA. W praktyce jednak taka zmiana oznacza dla większości klientów Neostrady niemożność uruchomienia na tym łączu jakiegokolwiek serwera, co dla wielu osób było jednym z głównych przyczyn wykupienia Neostrady.

Mimo zapowiedzi takich zmian, TP SA na razie nie wprowadziła ich w życie. Mają one pojawić się z początkiem listopada br., czyli dwa miesiące po komercyjnym debiucie usługi. Osoby odpowiedzialne za Neostradę tłumaczą, że decyzja o zmianie stałego IP na dynamiczny została wstrzymana, ponieważ nie skontaktowano się w tej sprawie ze wszystkimi klientami, którzy wykupili usługę na okres pilotażowy.

<b>Transfer kontrolowany</b>

Poza zmianą stałego adresu IP na dynamiczny, TP SA planuje także inne ograniczenie funkcjonalności Neostrady. Firma zastanawia się bowiem nad wprowadzeniem limitu ilości przesyłanych danych. W zależności od prędkości zainstalowanego łącza ma on wynosić od 5 GB miesięcznie przy wersji 256 Kb/s, do 20 GB przy łączu o przepustowości 1 Mb/s. Najszybsze - 2 Mb łącze prawdopodobnie nie będzie obarczone żadnym limitem.

Istnieje jednak szansa, że TP SA wycofa się z ograniczania ilości danych pobranych za pomocą Neostrady. Jak powiedział nam odpowiedzialny w TP SA za Neostradę Wojciech Strzała, zmiana ta nie jest jeszcze przesądzona. "Nie wykluczamy, że nie wprowadzimy limitu pobieranych danych, będzie to jednak zależało od wyników naszych rozmów z France Telecom (głównym udziałowcem TP SA). Wszystko rozstrzygnie się najprawdopodobniej w marcu przyszłego roku" - powiedział przedstawiciel Telekomunikacji Polskiej.

Użytkownikom Neostrady i twórcom serwisu MSI (firmie TP Internet) pozostaje więc oczekiwanie. Jeżeli bowiem TP SA zdecyduje się na wprowadzenie limitu danych, to sens istnienia Multimedialnego Serwisu Informacyjnego stanie pod znakiem zapytania.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200