Multimedialny dom wg. Intela

Intel planuje odegrać istotną rolę na rynku domowej rozrywki. Wraz z takimi firmami jak m.in. Dolby Laboratories stworzył platformy Maddow i Sandow, które mają stanowić wzorzec urządzeń agregujących funkcje spełniane do tej pory przez komputery PC i produkty elektroniki użytkowej. Chipset Alderwood ma np. obsługiwać najnowszy standard dekodowania audio – 8-kanałowy Dolby Pro Logic IIx.

Multimedialny dom wg. Intela
Jak ma zatem wyglądać "komputer", będący sercem systemu domowej rozrywki? Szczerze trzeba powiedzieć, że na tym polu Intel nie wykazał się wielka inwencją. Komputery mające zająć miejsce w salonie i nie odstraszać swym widokiem domowników, wiele firm przygotowało już 1-1,5 roku temu.

Trzeba jednocześnie zaznaczyć że podejście Intela jest bardzo kompleksowe, a pokazane produkty są nie tylko przemyślane konstrukcyjnie - firma nie

Multimedialny dom wg. Intela
zapomina o wsparciu dla ich funkcjonalności u producentów oprogramowania i dostawców treści. Koncepcję Intela podczas efektownego show prezentował Louis Burns, wizeprezes i manager generalny ds. platformy desktop.

Zobacz również:

  • Komputery HEDT czy stacje robocze dla biznesu - co wybrać?
  • PE zdecydował, kiedy ładowarkę z portem USB typu C będzie można podłączyć do każdego wyprodukowanego w UE urządzenia

Pecet po nowemu

Sandow i Maddow nie przypominają właściwie typowych pecetów. Wyglądem zbliżone są do stacjonarnych odtwarzaczy DVD. W ich wnętrzu znajdziemy jednak najprawdziwsze pecety. Różnica tkwi w całkowicie nowej koncepcji samej

Multimedialny dom wg. Intela
platformy sprzętowej. Płyty główne występować mają w nowym formacie BTX. Od znanego nam ATX różni się on praktycznie wszystkim – wymiarami, ułożeniem elementów na płycie oraz innymi elementami o których napiszemy w odrębnym artykule.

Oprócz płyty BTX multimedialne centra mają być wyposażone w:

-procesor P4 Prescott

-chipset Alderwood

-dwukanałowe kontrolery pamięci DDR2

-dyski twarde SerialATA pracujące (uwaga!) w konfiguracji RAID

To, zdaniem Intela, istotna funkcja, która jest oczekiwana przez większość konsumentów. RAID ma tu pełnić rolę gwaranta bezpieczeństwa chroniącego przed utratą danych (mirroring).

Multimedialny dom wg. Intela
-programowy punkt dostępowy sieci WiFi

-karta graficzna z interfejsem PCI Express x16 zdolna do generowania obrazów zgodnych ze standardem telewizji wysokiej rozdzielczości (HDTV).

-oprogramowanie przekształcające peceta w cyfrowy magnetowid oraz system operacyjny pozwalający na nawigację po wszystkich aplikacjach przy użyciu pilota zdalnego sterowania.

-8-kanałowy układ audio Azalia zgodny m.in. z takimi standardami dekodowania dźwięku jak Dolby Headphone, Dolby Virtual Speaker, Dolby Digital Live oraz Dolby Pro Logic IIx. Oczywiście, wspierany będzie także standard Dolby Digital.

Ciekawostką jest tu implementacja DPL IIx, który to pozwala na przetworzenie dźwięku stereofonicznego do postaci 7.1. Jest to wersja DPL II rozbudowana o obsługę dwóch tylnych kanałów centralnych.

Multimedialny dom wg. Intela
Sprzęt to nie wszystko

Aby platformy cyfrowej rozrywki odniosły sukces nie wystarczy jednak opracować platform sprzętowych. Intel współpracuje zatem z wieloma firmami zajmującymi się dostarczaniem multimedialnych treści i zapewnieniem programowego wsparcia dla nowych "komputerów".

Jednym z głównych partnerów Intela, który zajmie się dostarczaniem "filmów na żądanie" jest Movielink. Firma ta już teraz oferuje posiadaczom pecetów możliwość oglądania najnowszych produkcji filmowych na ich pecetach. Na potrzeby Intela zostanie przygotowany taki interfejs obsługi serwisu, aby był on wygodny do obsługi pilotem zdalnego sterowania i czytelny podczas wyświetlania na ekranach telewizorów. W celu promocji sprzedaży legalnych treści, obie firmy zamierzają oferować studentom specjalne zniżki (sieci uniwersyteckie są bowiem centrami, w których najczęściej rozpowszechnia się nielegalnie filmy czy pliki muzyczne).

Zapraszamy do obejrzenia wideorelacji: Wizja kina i technologia Wireless USB - http://www.pcworld.pl/ftp/pc/programy/2898/Wideoreportaz.z.forum.IDF.2004.cz.1.html

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200