Multimedialny Invar

Na naszym rynku pojawia się ciekawa seria komputerów PC firmy Inwar S.A. Są to modele multimedialne wyposażone w karty dźwiękowe, napędy CD-ROM i głośniki. Komputery są przeznaczone dla użytkowników z tzw. rynku SOHO, a więc odbiorców indywidualnych oraz kręgu szeroko rozumianego small-businessu. Jednym z modeli nowej rodziny jest Invar Multimedia 486DX-2/66.

Na naszym rynku pojawia się ciekawa seria komputerów PC firmy Inwar S.A. Są to modele multimedialne wyposażone w karty dźwiękowe, napędy CD-ROM i głośniki. Komputery są przeznaczone dla użytkowników z tzw. rynku SOHO, a więc odbiorców indywidualnych oraz kręgu szeroko rozumianego small-businessu. Jednym z modeli nowej rodziny jest Invar Multimedia 486DX-2/66.

Skład zestawu

Invar Multimedia 486DX-2/66 jest wyposażony w procesor Intel 486DX2 66 MHz, 8 MB pamięci RAM (maks. 128 MB), dysk stały 270 MB, kartę grafiki Cirrus Logic GD 543x, monitor SVGA 17" (TVM AS 6G), kartę dźwiękową Sound Blaster 16 MultiCD oraz napęd CD ROM firmy Matsushita o podwójnej prędkości. Całość uzupełniają firmowane przez Invar: klawiatura oraz mysz z podkładką.

Zestaw ma fabrycznie preinstalowane systemy DOS/Windows oraz wersje demonstracyjne MS Works i MKS_VIR. W komplecie znajdują się też dyskietki zawierające oprogramowanie i podręczniki przeznaczone dla karty dźwiękowej, sterownika wideo oraz programy narzędziowe do konfiguracji parametrów płyty głównej.

Komputer jest umieszczony w multimedialnej obudowie typu desktop, zawierającej zintegrowany wzmacniacz z pełną regulacją poziomu i barwy dźwięku, wskaźniki sygnału wyjściowego oraz wewnętrzne stereofoniczne głośniki.

Zgodnie z dzisiejszą modą, system jest gotowy do pracy natychmiast po wyjęciu z opakowania.

Płyta główna i wideo

Sercem komputera jest uniwersalna płyta główna PVI-486AP4 firmy ASUSTeK wyposażona we flash BIOS firmy AWARD. Jest ona zgodna ze standardem EPA Energy Star - obsługuje APM oraz procesory o napięciu zasilania 3,3 V. Procesor jest umieszczony w podstawce ZIF co umożliwia jego łatwą wymianę np. na Pentium Overdrive. Płyta ma zintegrowany sterownik Enhanced IDE oraz gniazda rozszerzeń standardów IDE, PCI i Local Bus.

Karta graficzna CL GD 543x jest fabrycznie wyposażona w 1 MB pamięci VRAM i obsługuje tryby od 640x480x16M do 1280x1024x16. Ma ona możliwość rozszerzenia pamięci do 2 MB, co pozwala na pracę w trybie 800x600x16M lub osiągnięcie maksymalnej rozdzielczości 1280x1024x256 kolorów. Karta współpracuje z szyną PCI, a dołączone przez producenta sterowniki pozwalają na łatwe jej skonfigurowanie do pracy w środowisku MS Windows, AutoCAD, ADI 4.2, OS2/2.1 itd. oraz dostosowanie do monitorów o różnych charakterystykach częstotliwościowych.

Multimedia

Zainstalowane w Invarze multimedia, a więc czytnik CD-ROM (model CR 562-J) i karta dźwiękowa nie wyróżniają się niczym szczególnym. Napęd o tzw. podwójnej prędkości odczytu (szybkość transmisji danych - 660 kB/s) jest wyposażony w mechanizm automatycznego czyszczenia głowicy, system oszczędzania energii oraz tor audio o pasmie przenoszenia 20 Hz - 20 kHz, zniekształceniach mniejszych niż 0,2% i dynamice niż 80 dB.

16-bitowa karta Sound Blaster 16 MultiCD umożliwia m.in. współpracę z MIDI, udostępnia cztery 11-głosowe syntezatory i możliwość 16- lub 8-bitowego nagrywania/odtwarzania dźwięku stereo do plików dyskowych.

Do karty dźwiękowej dołączony jest mikrofon oraz oprogramowanie pozwalające w pełni wykorzystać jej możliwości (wieża stereo, organy elektroniczne, program do zamiany tekstów pisanych na mowę itd). Na uwagę zasługują przede wszystkim dwie aplikacje: HSC Interactive SE - edytor programów multimedialnych oraz VoiceAssist - oprogramowanie pozwalające na sterowanie pracą komputera za pomocą głosu w środowisku MS Windows.

Monitor

Najsilniejszą stroną opisywanego dziś komputera jest niewątpliwie znakomitej jakości, choć chyba nieco zbyt drogi jak na tę klasę sprzętu, monitor TVM AS 6 G. Kineskop z inwarową maską o plamce 0,28 mm ma możliwość pracy z rozdzielczością 1280x1024 (bez przeplotu) przy wysokich częstotliwościach odchylania (H 29-65 kHz, V 50-100 Hz). Wyświetla on czytelne i doskonale nasycone kolorami obrazy co zapewnia duży komfort pracy.

Monitor jest wyposażony w układy ograniczające zużycie mocy (Power Saving Mode) do poziomu ok. 26 W, przy normalnym jej poborze wynoszącym 105 W.

Wrażenia użytkowe

Multimedialny Invar zaprojektowany został jako komputer dla szerokiego grona użytkowników. Z tego też zapewne powodu DOS 6.22, Windows 3.11 PL oraz wszystkie niezbędne sterowniki i podzespoły są w nim zainstalowane fabrycznie i prawidłowo skonfigurowane. Dokumentacja systemu operacyjnego nie jest standardowo dołączana - można ją kupić oddzielnie, na specjalne zamówienie.

Korzyści z przyjęcia takich rozwiązań są w zasadzie dwie. Po pierwsze, uruchomienie komputera trwa tylko ok. 2 min i trudno tu o popełnienie jakichkolwiek błędów. Po drugie nie trzeba płacić za zbędną wielu użytkownikom dokumentację.

Z komputerem Invar Multimedia pracuje się naprawdę przyjemnie. Ma on dobrze skonstruowany cicho działający zasilacz. Podczas dwutygodniowego okresu eksploatacji trudno było maszynie tej cokolwiek zarzucić - wszystkie podzespoły działały zgodnie z oczekiwaniami. Komputer ma też dobrą wydajność (wg SI: CPU-144, HDD-17,8, Overall-99,4). Krytycznie można ocenić tylko dysk stały. Jest on dość szybki (transfer 2045 kB/s, czas dostępu 9,6 ms), ale ma małą pojemność i po zainstalowaniu kilkunastu standardowych aplikacji użytkowych szybko braknie wolnego miejsca.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200