Multimedialne systemy i komputery

Hasłem przewodnim wszystkich stanowisk telekomunikacyjnych na tegorocznych targach CeBIT było: "Telecommunication & Computing Anytime - Anywhere". Połączenie osiągnięć w dziedzinie telekomunikacji i komputeryzacji widoczne było w pokazanych nowościach i innowacyjnych rozwiązaniach technicznych.

Hasłem przewodnim wszystkich stanowisk telekomunikacyjnych na tegorocznych targach CeBIT było: "Telecommunication & Computing Anytime - Anywhere". Połączenie osiągnięć w dziedzinie telekomunikacji i komputeryzacji widoczne było w pokazanych nowościach i innowacyjnych rozwiązaniach technicznych.

Takimi nowościami, gwarantującymi dostęp użytkownikowi zawsze i wszędzie, były rozwiązania telekomunikacyjne AT&T Vistium Personal Video 1300 i 1200. Oba systemy są telekomunikacyjnymi rozwiązaniami wspieranymi komputerowo i wykorzystującymi do komunikacji technikę wideo. Stanowią dodatek do standardowego komputera osobistego, oferowanego także przez AT&T wraz z kamerą wideo, zestawem audio, kartą ISDN, jedną lub dwoma kartami wideo oraz oprogramowaniem Vistium.

AT&T Vistium Personal Video 1300 i 1200

Oferowane jako przystawki, są systemami wideokomunikacji do standardowego komputera, wspomaganymi przez komputer. Dzięki tym systemom użytkownik może przeprowadzać jednocześnie wideokonferencje i opracowywać wraz z innymi uczestnikami wideopołączenia dokumenty i pracować na zbiorach danych, a wszystko to w środowisku Windows. Połączenia wymagają sieci ISDN i umożliwiają synchroniczny przekaz obrazu i dźwięku. Podczas wideokonferencji system umożliwia wszystkim uczestnikom pracę w jednej aplikacji, dostęp do tych samych zbiorów, ich przeglądanie i edycję, wyszukiwanie potrzebnych danych oraz ich natychmiastowe przesłanie przez sieć EURO-ISDN.

AT&T Vistium Personal Video 1200

System ten opracowano dla szybkich komputerów PC z procesorem 486 lub Pentium zgodnych z architekturą Local Bus. Dzięki temu możliwa była rezygnacja ze specjalnych urządzeń do wideokompresji i wideo-overlay. Obecnie czynności te wykonywane są przez procesor komputera. Poza innymi funkcjami, uczestnicy wideopołączenia mogą obserwować się wzajemnie na ekranie komputera.

Vistium Personal Video 1200 przetwarza sygnały PAL i NTSC. Powtarzalność obrazu zależy od możliwości CPU głównego komputera. Przy rozdzielczości obrazu 352x288 pikseli możliwe jest wyświetlenie 7-15 obrazów/s, przy rozdzielczości 176x144 pikseli 15-30 obrazów/s, a więc płynność zmiany obrazu na poziomie filmowego.

System składa się z kamery wideo pracującej w systemie PAL, zestawu audio z wbudowanym głośnikiem i mikrofonem, podwójnej karty Vistium 1300, karty ISDN Vistium 1300, oprogramowania i kabla połączeniowego. Wymagania sprzętowe to m.in. procesor 486DX2/66, 8 MB pamięci operacyjnej (wskazane więcej), 9 MB wolnego miejsca na twardym dysku, 2 wolne porty ISA (1 długi i 1 krótki), monitor PC-VGA więcej niż 256 kolorów, MS Windows 3.1/Windows for Workgroups 3.11 lub wyższy.

AT&T Vistium Personal Video 1300

W systemie tym opracowywanie danych audiowizualnych następuje przez specjalne procesory sygnałowe (DSP). Obciążenie głównego procesora komputera jest na tyle znikome, że przeprowadzenie wideokonferencji o płynnej zmianie obrazu możliwe jest nawet na kmputerach klasy 386. Oferowana przystawka wymaga komputera z dwoma wolnymi, dłuższymi 16-bitowymi portami. System przetwarza sygnały wejściowe kamer wideo pracujących w systemie PAL i NTSC. W pierwszym z nich rozdzielczość obrazu wynosi 352x288 lub 176x144 piksele. Sygnały NTSC przetwarzane są na format 352x240 pikseli. Powtarzalność obrazów wynosi 30 obrazów/s, odbieramy to jako płynny ruch. Możliwe jest zmniejszenie szybkości transmisji do 15 obrazów/s.

Wideokonferencja może odbywać się równocześnie z przeprowadzaniem wielu innych operacji. Stacje biorące udział w połączeniu mogą symultanicznie opracowywać te same zbiory danych, przy czym każda stacja rejestruje zmiany dokonane przez drugą stację w czasie rzeczywistym. Funkcje graficzne ułatwiają wprowadzanie zmian w dokumentach. Składniki systemu są podobne jak w modelu 1200, wymagania sprzętowe są nieco niższe (procesor nawet 386).

AT&T Vistium Personel Video 1300 kosztuje ok. 7,8 tys. DEM, a za wersję oznaczoną numerem 1200 trzeba zapłacić ok. 4,4 tys. DEM. Systemy mają roczną gwarancję, jeżeli jednak kupione są jako system wbudowany w komputer AT&T Globalyst, mają gwarancję na trzy lata.

AT&T Globalyst 250 - notebook multimedialny

Na tegorocznych targach CeBIT zaprezentowano po raz pierwszy nowy notebook produkcji AT&T. Jest on wyposażony w procesor i486DX4 oraz ma wbudowane programy AT&T Mail Access Plus, WinFax LITE, WinComm LITE. Komunikacja zewnętrzna następuje przez wbudowane modemy PC MCIA lub PCMCIA-GSM. Możliwości komunikacji rozszerzają dodatkowo oferowane karty PCMCIA Ethernet lub Token Ring.

AT&T Globalyst 250 zawiera także 16-bitowy system audio z wbudowanym mikrofonem i głośnikiem (a także dodatkowym wyjściem na mikrofon i głośniki stereo) oraz program run-time MS Video for Windows. Wszystkie wymienione cechy powodują, że ten notebook szczególnie nadaje się do przygotowywania prezentacji z wykorzystaniem muzyki i głosu. Globalyst 250 wyposażony jest także w 24 cm aktywny kolorowy ekran TFT o 64 tys. kolorów przy rozdzielczości 640x480 lub 256 kolorów przy rozdzielczości 800x600.

To multimedialne cacko komputerowe oferowane jest w kilku wersjach. Twardy dysk może mieć 340 MB, 540 MB lub 810 MB. Standardowa pamięć 8 MB może być rozszerzona do 24 MB, a w przyszłości planowane jest jej powiększenie do 40 MB (!). Procesor taktowany jest zegarem 75 lub 100 MHz. Globalyst 250 ma wbudowany koprocesor numeryczny; wewnętrzna pamięć podręczna o pojemności 16 kB i 128 kB zapewnia bezbłędny przekaz danych. Klawiatura ma 79 klawiszy plus 12 klawiszy funkcyjnych, zasilanie pozwala podobno na używanie notebooka przez 5 godzin bez doładowywania akumulatorów. Całość waży 3,1 kg (z zasilaniem) i ma wymiary 29,7x23,6x5,3 cm. W standardowej konfiguracji (dysk twardy 340 MB) AT&T Globalyst 250 kosztuje 10 155 DEM i ma trzyletnią gwarancję.

Bank dostępny przez telefon

AT&T zaprezentowała także nowe sposoby telefonicznej współpracy klienta z bankiem. "Telefonbanking" to usługa polegająca na telefonicznym połączeniu klienta z interaktywnym komputerem "AT&T Conversant". Komputer ten umożliwia dostęp do informacji o stanie swojego konta dzwoniącemu klientowi i w zależności od potrzeb przełącza go do stanowiska odpowiedniego bankowego specjalisty. Nieco inne zastosowanie ma "Homebanking"; usługa polega na współpracy komputera osobistego z centralnym komputerem banku. Odpowiednie oprogramowanie umożliwia zdalne, przez telefon, przeprowadzanie przez klienta niektórych transakcji bankowych. Z systemów multimedialnych korzysta kolejna usługa proponowana w niedalekiej przyszłości przez AT&T. Terminal typu AT&T 5682 poprzez łącze ISDN połączy się z multimedialnym komputerem osobistym klienta i w ten sposób doradca bankowy oraz klient widząc się wzajemnie i rozmawiając ze sobą, jednocześnie mogą prowadzić komputerowe operacje bankowe.

AT&T uważa, że dla jak najszybszego dotacia do klienta z najnowocześniejszymi rozwiązaniami technicznymi konieczna jest współpraca z partnerami strategicznymi. Dlatego AT&T zawarło porozumienia m.in. z SAP, Microsoft czy Oracle i Informix oraz chce współpracować z innymi znaczącymi firmami.


TOP 200