Multimedialne procesory

Znane są już ceny procesorów Pentium, wyposażonych w multimedialne instrukcje MMX.

Znane są już ceny procesorów Pentium, wyposażonych w multimedialne instrukcje MMX.

Intel zaprezentował 9 stycznia br. po raz pierwszy w Polsce multimedialne procesory Pentium, wyposażone w 57 multimedialnych instrukcji nazywanych MMX. Na kilka dni przed premierą znane już były ceny nowych układów. Mimo zapewnień producenta, ceny procesorów Pentium MMX są wyższe od cen zbliżonych wydajnością zwykłych układów Pentium. Według opublikowanego w Internecie cennika warszawskiej firmy dystrybucyjnej TCH Components, układ Pentium MMX PP/MT 166 MHz kosztuje 2125 zł, zaś jego odpowiednik, zwykły Pentium 166 MHz - 1383 zł. Cena procesora Pentium MMX PP/MT 200 MHz wynosi 2657 zł, tymczasem za Pentium 200 MHz trzeba zapłacić 1733 zł (wszystkie podane ceny zawierają podatek VAT). Drugi dystrybutor Intela w Polsce, Elbatex, odmówił podania cen.

MMX w nowej szacie

"Komputery Optimusa z procesorami MMX pojawią się w sprzedaży najpóźniej w lutym br." - mówi Marek Maciaś, rzecznik prasowy nowosądeckiej firmy. S.A. odświeży pod koniec stycznia wszystkie linie swoich komputerów PC. "Dotychczasowe Harvard, Plus i Optimus S.A. będą zastąpione nowymi liniami. W dwóch z nich - rodzinnej Family i biznesowej Prestige - będziemy instalować nowe procesory Intela" - dodaje Marek Maciaś. Produkcja masowa będzie uruchomiona w połowie stycznia, kiedy w firmie zakończy się proces wdrożenia oprogramowania SAP R/3. Nieznane są jeszcze ceny komputerów.

Komputery Optimusa z procesorami MMX początkowo dostępne będą na zamówienie. Przedstawiciele firmy twierdzą bowiem, że na razie popyt na komputery z Pentium MMX będzie ograniczony przede wszystkim z powodu wyższej ceny, ale również ze względu na małą liczbę dostępnych na rynku aplikacji, wykorzystujących możliwości nowego procesora.

Firma Nexus, wchodząca w skład holdingu Optimus S.A., zajmująca się tworzeniem oprogramowania multimedialnego, opóźniła premierę swoich programów projektowanych specjalnie dla MMX. Jak się dowiedzieliśmy, spowodowane to było "problemami technicznymi".

Prace nad uruchomieniem produkcji komputerów wyposażonych w multimedialny procesor rozpoczął drugi co do wielkości polski producent komputerów PC - wrocławski JTT Computer.

Joachim Hoffman, europejski dyrektor marketingu Advanced Micro Devices, powiedział nam, że AMD dostarczy w I kw. br. 200 MHz odpowiednik procesora Pentium MMX. Jego zdaniem rozwiązanie AMD będzie tańsze od odpowiednich procesorów Intela, a jednocześnie będzie wydajniejszy.

Czekanie na Klamath

Według przedstawicieli Intela, procesor klasy Pentium Pro, wyposażony w multimedialne instrukcje MMX, pojawi się na rynku w marcu lub kwietniu br. Kiedy Klamath pojawi się w sprzedaży, Intel będzie dostarczać na rynek zestaw układów 440FX. Według przedstawicieli firmy, zestaw umożliwiający współpracę z Klamath nie będzie obsługiwać synchronicznego DRAM, Accelerated Graphic Port i dostępu do dysków twardych 33 MB/s. Ulepszona wersja tego układu - 440LX -pojawi się dopiero w II poł. br. Prawdopodobnie początkowo cena układu będzie wysoka i obniży się wraz ze wzrostem produkcji.

Analitycy rynku zwracają uwagę na fakt, iż komputery oparte na układzie Klamath wymagać będą zastosowania wielu nowych komponentów, przez co ceny komputerów stosujących ten procesor będą dużo wyższe niż porównywalnych ze zwykłymi Pentium Pro.


TOP 200