Multimedia w podróży

Latitude XPi CD oferuje zintegrowany CD-ROM i bogate opcje komunikacyjne.

Latitude XPi CD oferuje zintegrowany CD-ROM i bogate opcje komunikacyjne.

Najnowsza wersja notebooka Latitude XPi firmy Dell pojawiła się na rynku pod koniec listopada ub.r. i już od grudnia 1996 r. jest dostępna w Polsce. Wcześniej, w lipcowym przeglądzie dostępnych na rynku krajowym notebooków klasy highüend (CW 27/274), zwrócono uwagę na nowatorskie rozwiązania w konstrukcji poprzedniego modelu tej rodziny. Opinię tę potwierdza również nowy notebook Latitude XPi CD 150. Jest to komputer multimedialny, wyposażony w najszybszy z obecnie dostępnych procesorów Pentium i dobrze dostosowany do pracy w terenie.

Nowości w konstrukcji

Latitude XPi CD 150 zawiera wbudowany napęd CD-ROM o 6-krotnej prędkości (poprzedni model można było dołączyć do zewnętrznego napędu CD-ROM), procesor Pentium 150 MHz, większy wyświetlacz TFT (12,1" zamiast 11,3") i waży razem z akumulatorem oraz wyjmowalnym dyskiem twardym - 3,3 kg. Napędy CD-ROM oraz FDD są tak zminiaturyzowane, że w korpusie notebooka umieszczono je jeden nad drugim - grubość komputera wynosi 61 mm.

Testowany model był wyposażony w 32 MB EDO RAM (maks. 48 MB) oraz kartę grafiki firmy NeoMagic, pozwalającą na wyświetlanie 64 tys. kolorów przy rozdzielczości 800 x 600 pkt. Nowością jest zastosowanie 2 szybkich portów na podczerwień IrDA 1.1 (4 Mb/s; z przodu i z tyłu urządzenia). Pozwala to m.in. na korzystanie z myszy-pilota na podczerwień. Jest to praktyczne urządzenie dla użytkowników, prowadzących prezentacje, którzy mogą z pewnej odległości sterować pracą programu, komentując jednocześnie wyświetlane obrazy. Mysz-pilot na podczerwień wchodzi w skład standardowego wyposażenia Latitude XPi CD.

Multimedia i oprogramowanie

Do komputera dołączono dysk CD-ROM, zawierający materiały prezentujące zastosowanie notebooka. Dotyczy to m.in pracy w biurze przy wykorzystaniu stacji dokowania, pracy w podróży, kontaktowania się z innymi komputerami za pośrednictwem komunikacji bezprzewodowej oraz wyświetlania prezentacji. Na dysku zawartych jest kilkanaście sekwencji wideo w formacie MPEG-1, które są odtwarzane przy wykorzystaniu preinstalowanego programu XingMPEG Player. Dźwięk jest odtwarzany perfekcyjnie, dzięki syntezie wykorzystującej tabelę dźwięków WaveTable i zastosowaniu efektów przestrzennego 3-wymiarowego rozkładu z kontrolą programową oddzielnie dla basów i tonów wysokich. Cechy te powodują, że Latitude XPi CD jest bardzo silnym narzędziem do odtwarzania prezentacji.

W skład preinstalowanego oprogramowania obok systemu operacyjnego (Windows 3.x, Windows 95 lub Windows NT) wchodzi zestaw programów opracowanych przez Della. Są to m.in. doskonale przygotowane przewodniki dla początkujących użytkowników (Dell Latitude OnüLine Users Guide, Dell Assistant), aplikacje ułatwiające administrowanie notebookiem (Dell Control Center, Dell Inspector), program kontrolujący dołączanie stacji dokowej (Replication Connection) oraz monitorujący akumulatory litowe (Battery Status).

Komunikacja i zabezpieczenia

Notebook jest wyposażony w 32-bitowe gniazda typu CardBus dla kart PC Card typu II lub III, pozwalające na instalację np. karty sieciowej lub modemu (także dla telefonii komórkowej), oraz łącza, umożliwiające dołączenie notebooka do stacji dokowania (bez przerywania pracy), która może być na stałe połączona z siecią lokalną. Do obsługi komunikacji za pośrednictwem modemu służy preinstalowane oprogramowanie LapLink for Windows.

Warto wspomnieć o prostym i skutecznym sposobie zabezpieczenia, jakie wbudowano w Latitude. Polega ono na zastosowaniu giętkiego kabla zamykanego przy użyciu mechanicznego klucza - można zapobiec kradzieży notebooka przez przymocowanie go do unieruchomionego przedmiotu. W podobny sposób można zabezpieczyć dysk twardy przed próbą wyjęcia go przez niepowołaną osobę.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200