Multimedia na Krupówkach Multimedia na Krupówkach

Zakopane jest pierwszym polskim miastem, w którym zainstalowano kioski z multimedialnym systemem informacyjnym.

Zakopane jest pierwszym polskim miastem, w którym zainstalowano kioski z multimedialnym systemem informacyjnym.

W tym miesiącu na zakopiańskich Krupówkach, w ścianę zabytkowego budynku, w którym mieszczą się obecnie "Delikatesy" (naprzeciwko hotelu "Morskie Oko"), wmurowano panel pierwszego kiosku informacyjnego. Turyści mogą znaleźć tam szczegółowe informacji na temat Tatr i Podhala w językach: polskim, angielskim, niemieckim i francuskim.

Multimedialny system informacyjny - Giewont - udostępnia informacje tekstowe, podkład muzyczny, zdjęcia i obraz wideo. Gromadzi szczegółowe dane na temat wszystkich instytucji miejskich, środków transportu, szlaków turystycznych, pomocy medycznej, bazy noclegowej, gastronomii, sklepów, banków, wydarzeń kulturalnych, imprez sportowych, rekreacji z terenu gminy. Użytkownik za pomocą dotykowego ekranu może przeczytać aktualne wiadomości, prognozę pogody i ogłoszenia zawarte w obszernej bazie danych.

Według Piotra Bałtruszewicza i Janusza Hoppe, współwłaścicieli firmy Magnus z Człuchowa i twórców tego rozwiązania, podobne systemy informacyjne pojawią się jeszcze przed wakacjami w Sopocie i Warszawie. W przyszłości kioski informacyjne będą uzupełnione o wbudowany telefon i drukarkę.

Aktualizacja danych odbywa się codziennie, na razie w trybie offüline, jednak w miarę rozbudowy, wszystkie kioski zostaną połączone systemem telekomunikacyjnym, a aktualizowanie informacji ma odbywać się bezpośrednio z centralnego serwera bazy danych. Docelowo człuchowska firma Magnus zamierza zainstalować 3 kioski informacyjne w Zakopanem (dwa pozostałe zostaną umieszczone na stacji benzynowej u wjazdu do miasta oraz na dworcu PKP), 10 w Warszawie, 3 w Sopocie. Autorzy Giewontu przewidują także umieszczenie całego zasobu informacji o wszystkich miastach w Internecie lub na dyskach DVD.

Aplikacja Giewont działa w środowisku Windows 95, a program zarządzający zasobem informacyjnym oparto na systemie zarządzania relacyjnymi bazami danych Microsoftu. Kiosk informacyjny to komputer PC klasy Pentium wyposażony w pamięć 64 MB RAM, dysk twardy SCSI 2 GB, kartę dźwiękową z głośnikami oraz ekran 17", dotykowy.

W pełni multimedialny interfejs kiosku jest opracowany w bardzo interesujący sposób.


TOP 200