Multimedia i podkręcanie zegarów

Producenci procesorów przedstawili swoje plany i osiągnięcia podczas konferencji Microprocessor Forum.

Producenci procesorów przedstawili swoje plany i osiągnięcia podczas konferencji Microprocessor Forum.

Integracja funkcji do obsługi multimediów w nowych konstrukcjach mikroprocesorów była dominującym tematem podczas konferencji Microprocessor Forum, która odbyła się w ubiegłym tygodniu w amerykańskim San Jose. Swoje osiągnięcia i plany przedstawili prawie wszyscy znani producenci procesorów.

Nadchodzi MMX

Intel Corp. po raz pierwszy przedstawił specyfikację P55C - procesora Pentium MMX z zestawem instrukcji rozszerzonym o 57 funkcji multimedialnych i podwojoną pojemnością pamięci podręcznej. Firma zapowiedziała, że P55C zostanie wprowadzi na rynek w styczniu 1997 r. Układ będzie wytwarzany przy wykorzystaniu technologii 0,35 mikrometra i dostępny w wersjach 200 MHz dla komputerów stacjonarnych oraz 166 MHz dla notebooków.

Bezpośredni konkurenci Intela, Cyrix Corp. i AMD Inc., również zaprezentowali nowe procesory, które pojawią się na rynku prawdopodobnie już w przyszłym roku.

Cyrix przedstawił układ M2, nowy procesor wyposażony w 64 KB pamięci podręcznej i zintegrowane funkcje multimedialne. Według przedstawicieli firmy, będzie on miał wydajność ok. dwa razy większą od oferowanych obecnie układów rodziny 6x86.

Advanced Micro Devices(AMD) przygotowuje do wprowadzenia na rynek w I połowie przyszłego roku procesor K6, oparty na architekturze Nexgen 686, opracowanej przez przejętą firmę NexGen. Układ jest również wyposażony w zestaw instrukcji multimedialnych MMX, który firma licencjonuje od Intela.

Zarówno M2, jak i K6 będzie można instalować w podstawkach dla układów Pentium. Problemem jest jednak znalezienie producentów zestawów do wspomagania pracy procesorów. Obecnie AMD prowadzi negocjacje z Via Technologies Inc. dotyczące produkcji i sprzedaży pod marką AMD zestawów układów dla rodziny K6.

Powyżej 500 MHz

Najszybsze z anonsowanych w tym roku układów to Digital Alpha 21264 o częstotliwości 500 MHz oraz procesor X704 z zegarem 533 MHz, opracowany przez niewielką firmę Exponential Technology Inc.

Alpha 21264 500 MHz jest układem przeznaczonym dla komputerów PC i serwerów pracujących z systemem operacyjnym Windows NT. Procesor ma pojawić się na rynku w połowie przyszłego roku.

Exponential X704 jest procesorem opartym na licencjonowanej architekturze PowerPC i wytwarzanym w technologii BiCMOS. Ma on strukturę superskalarną, umożliwiającą wykonywanie 3 instrukcji jednocześnie, zintegrowaną pamięć podręczną poziomów L1 i L2 znacznie skracającą czas dostępu do wolnej pamięci głównej oraz szynę I/O o częstotliwości 83 MHz. Procesor ma być wykorzystywany w multimedialnych komputerach m.in. do przetwarzania wideo, tworzenia stron Web, edycji grafiki. Exponential X704 pojawi się na rynku już w II kw. przyszłego roku.

Silicon Graphics Inc. ujawnił informacje o nowej architekturze MIPS (MDMX - Digital Media Extensions), która pozwoli procesorom RISC na zwiększenie możliwości w zakresie przetwarzania dźwięku, wideo i grafiki trójwymiarowej, bez konieczności korzystania z dodatkowych układów. Nowy zestaw instrukcji MIPS V ma być zgodny z systemami wykorzystującymi starsze wersje procesorów, a także ma obsługiwać urządzenia DVD (Digital Video Disk), komputery sieciowe NC, komputery typu PDA (Personal Digital Assistant). Firma zaprezentowała również nowy zestaw 16-bitowych instrukcji MIPS16, który wymaga o 40% mniej pamięci niż MIPS32.

Najszybsze PowerPC

Niezależnie od Microprocessor Forum, Motorola Inc. i IBM Corp. ogłosiły wprowadzenie do sprzedaży nowej, najszybszej obecnie wersji PowerPC. Układ PowerPC 603e 240 MHz jest przeznaczony do instalacji w komputerach stacjonarnych i notebookach. Pierwszym komputerem z tym procesorem będzie SuperMac C600/240 - klon Macintosh produkowany przez Umax Computer. Mimo że testy wydajności PowerPC 603e 240 MHz wykazują, iż przewyższa on Pentium Pro 200 MHz, specjaliści podkreślają, że funkcje multimedialne wprowadzane przez Intela pozwolą tej firmie utrzymać wiodącą pozycję na rynku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200