Mozilla zmieni działanie klawisza Backspace

Twórcy przeglądarki Firefox zamierzają wprowadzić do niej poprawkę, która spowoduje iż nie będzie ona interpretować klawisza Backspace jako polecenie realizujące to samo zadanie, które jest wykonywane po kliknięciu przycisku Back.

Firefox

Zmiana taka została już wprowadzone do wersji Nightly tej przeglądarki i wszystko wskazuje na to, że zostanie wprowadzona do przeglądarki Firefox 86, która ma zgodnie z planem trafić do rąk użytkowników pod koniec lutego tego roku.

Zmiana funkcji, jaka jest przypisana w przeglądarce Firefox klawiszowi Backspace, nie powinna nikogo zaskoczyć. Pierwszy raz Mozilla wspomniała o tym dość dawno, bo w połowie 2014 roku. Wtedy właśnie argumentowano, że naciskając ten klawisz wielu użytkowników nie chciało wcale przechodzić do poprzedniej strony, a więc wykonać operację przypisaną przyciskowi Back.

Zobacz również:

  • Starlink udostępnia internet satelitarny dla kamperów i ciężarówek
  • Firefox 100 już dostępny
  • Mozilla i Meta ogłosiły rozpoczęcie wspópłracy

Należy pamiętać, że naciśnięcie klawisza Backspace może skutkować wykonaniem różnych zadań, w zależności od tego, gdzie w danym momencie znajduje się kursor. Jeśli znajduje się on w polu do którego mamy właśnie wprowadzić kolejny znak, Backspace usuwa po prostu znak znajdujący się po jego lewej stronie. Jeśli kursor nie znajduje się w polu wprowadzania tekstu, Backspace działa tak samo jak kliknięcie przycisku Back. Dyskusje na ten temat trwały przez ostatnie lata.

Deweloperzy Mozilli doszli do wniosku, że naciskając klawisz Backspace wielu użytkowników przeglądarki wcale nie chciało wykonać funkcji, która w wyniku tej aktywności została zrealizowana. Do podobnego wniosku doszedł wcześniej Google, który usunął w przeglądarce Chrome przypisaną klawiszowi Backspace funkcję nawigowania po stronie już w połowie 2016 roku.

Mozilla zdecydowała się na podobny krok dopiero teraz. Jak zawsze w takich przypadkach, również teraz niektórzy powitają tę zmianę zadowoleniem, nie zabraknie jednak zapewne malkontentów, którzy będą narzekać. Użytkownicy Firefoksa będą mieć do wyboru dwie ścieżki postępowania po pojawieniu się tej modyfikacji.

Będą więc mogli używać zamiast klawisza Backspace skrótu klawiaturowego ALT LEFT, względnie zmienić w odpowiedni sposób jeden z parametrów w panelu konfiguracyjnym about: config, po to aby klawisz Backspace zachowywał się tak samo jak wcześniej. A można to zrobić przypisują parametrowi browser.backspace_action wartość „0”.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200