Mozilla uruchomiła płatną usługę VPN

Firma uruchomiła kilka dni temu płatną usługę świadczoną przez przeglądarkę Firefox, która pozwala jej użytkownikom konfigurować bezpieczne połączenia VPN. Jest ona na razie oferowana użytkownikom mieszkającym w sześciu krajach: w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Singapurze, Malezji i w Nowej Zelandii.

Firefox

Usługa nosi nazwę Mozilla VPN, kosztuje 4,99 USD miesięcznie i mogą z niej korzystać użytkownicy urządzeń pracujących pod kontrolą dwóch systemów operacyjnych: Windows i Android. Mozilla zapowiada, że w najbliższym czasie będą z niej mogli korzystać również użytkownicy komputerów MacOS i Linux. Jednocześnie informuje, że trwają już testy beta rozwiązania uruchamianego na urządzeniach iOS.

Usługa pozwala użytkownikowi uruchamiać bezpieczne połączenia VPN na pięciu urządzeniach. Pracę nad usługą – której w początkowej fazie testów nadano nazwę Firefox Private Network – zaczęły się niecały rok temu. Podejmując taką inicjatywę Mozilla chciała stworzyć dodatkowe źródło przychodów, które rekompensuje jej wydatki związane z bieżącym utrzymaniem w ruchu i rozwojem przeglądarki Firefox.

Zobacz również:

Na początku usługa bazowała na serwerach proxy firmy Cloudflare, jednak z czasem Mozilla zrezygnowała z nich i wybrała serwery firmy Mullvad (dostawca oprogramowania open source i usług proxy) argumentując, że chronią one lepiej prywatność użytkowników. Chodzi o to iż serwery Mullvad korzystają z bezpiecznego protokołu open-source WireGuard i nie rejestrują nazw użytkowników, a jedynie przypisane im oznaczenia numeryczne.


TOP 200