Mozilla udostępniła Firefoksa 14

Fundacja Mozilla udostępniła właśnie kolejną wersję open-source'owej przeglądarki Firefox - oznaczoną numerem 14. W najnowszym wydaniu załatano 18 błędów w zabezpieczeniach, dodano też funkcję szyfrowania wyszukań w Google. Warto odnotować, że nowa wersja pojawiła się w kilka dni po tym, jak były pracownik Mozilli skrytykował organizację za zbyt częste aktualizowanie przeglądarki.

9 z 18 załatanych w najnowszym Firefoksie błędów uznano za luki "krytyczne" (co znaczy, że umożliwiają one zaatakowanie komputera bez żadnej akcji ze strony użytkownika), cztery za "poważne", zaś resztę za "umiarkowanie groźne". Te same błędy usunięto zarówno ze standardowej wersji Firefoksa, jak i z wydania ESR (Extended Support Release), które przeznaczonego jest dla użytkowników korporacyjnych (Mozilla rozwija je w zdecydowanie wolniejszym tempie).

Aktualizacja wprowadziła do Firefoksa również cały zestaw nowych funkcji - pojawiła się m.in. możliwość wymuszenia na wtyczkach (np. Flash Playerze lub Javie) każdorazowego pytania użytkownika o zgodę na uruchomienie (tryb Click-to-play). W wersji dla Mac OS X Lion pojawiła się opcja uruchamiania przeglądarki w trybie pełnoekranowym, zaś we wszystkich wydaniach - domyślne szyfrowanie wyszukań przeprowadzanych z pośrednictwem wyszukiwarki Google. Warto odnotować, że funkcja Click-to-play nie będzie włączona domyślnie - użytkownik musi ją aktywować samodzielnie.

Zobacz również:

  • Najlepsze przeglądarki sieciowe dla biznesu - jaki program wybrać?
  • Firefox zapewni o wiele lepszą prywatność

Dodajmy, że poprzednie "duże" wydanie Firefoksa (wersja nr 13) pojawiło się 5 czerwca, zaś kolejne (15) planowane jest na 28 sierpnia. To efekt nowej polityki Mozilli, która najwyraźniej chcąc dorównać Google Chrome od kilku miesięcy znacząco zwiększyła tempo prac na Firefoksem.

Organizacja była już za to zresztą krytykowana - ostatnio przez Jono Xia, doświadczonego programistę, który przez ponad pięć lat uczestniczył w rozwijaniu Firefoksa. Jego zdaniem przyspieszenie prac rozwojowych przyniosło głównie szkody i "zniszczyło reputację Firefoksa" jako przeglądarki, w której wszystkie elementy są dopracowane i tworzone z uwzględnieniem potrzeb użytkowników.

Więcej informacji oraz pliki do pobrania znaleźć można na stronie Mozilli. Program można również oczywiście zaktualizować z poziomu menu Pomoc (pole "O programie").

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200