Mozilla tworzy nową usługę geolokalizacyjną

Fundacja Mozilla pracuje nad nowym systemem geolokalizacji, który ma działać w oparciu o dane z stacji bazowych telefonii komórkowej oraz sygnałów Wi-Fi. Zaletą autorskiego rozwiązania Mozilli mają być rozbudowane narzędzia do ochrony prywatności użytkowników.

Z informacji udostępnionych przez organizację wynika, że prace nad tym projektem są na razie w dość wczesnej fazie. Wiadomo, że nowy system geolokalizacji ma być przeznaczony przede wszystkim dla urządzeń mobilnych (które zwykle wyposażone są w modułu GPS) – ale korzystać z niego będą również np. notebooki (sygnał WiFi ma wystarczyć do dość precyzyjnego określenia pozycji urządzenia).

Przedstawiciele fundacji przyznają, że rozwiązania z zakresu geolokalizacji tworzy i oferuje obecnie bardzo wiele firm (wymieniono m.in. Neustar IP Intelligence, MaxMind, IPligence oraz Google) – jednak wszystkie są systemami typowo komercyjnymi, rozwijanymi z myślą o zarabianiu. Propozycja Mozilli – promotora technologii open-source – ma stawiać na pierwszym miejscu przede wszystkim interesy użytkownika (chodzi m.in. o ochronę prywatności).

Zobacz również:

  • Błąd systemu geolokalizacji zablokował wczoraj użytkownikom dostęp do chmury Azure
  • Interfejs przeglądarki Firefox zyskał nową funkcję

Wiadomo już, że dane niezbędne do funkcjonowania systemu geolokalizacji od Mozilli pochodzić będę ze stacji telefonii komórkowej, urządzeń WiFi oraz publicznych źródeł danych o adresach IP. Warto podkreślić, że system ten testowo działa już w kilku miejscach w USA, Brazylii, Rosji, Australii oraz Indonezji.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200