Mozilla prezentuje Firefoksa 6 i łata 10 luk

Fundacja Mozilla udostępniła właśnie przeglądarkę Firefox 6 - drugą "dużą" wersję swojego programu przygotowaną zgodnie z nowymi zasadami rozwijania tej aplikacji (przewidują one, że co sześć tygodni udostępniane będzie kolejna wydanie). W Firefox 6 załatano 10 błędów, przy okazji udostępniono też aktualizację dla wciąż obsługiwanego wydania 3.6.

Do nowej wersji przeglądarki wprowadzono ponad 1,6 tys. najróżniejszych zmian i nowych funkcji - aczkolwiek przedstawiciele Mozilli kładą nacisk tylko na kilka z nich, m.in. podświetlanie nazwy domeny w pasku adresowym, skrócenie czasu uruchamiania aplikacji oraz nowe narzędzia developerskie (np. nowy menedżer zezwoleń umożliwiający szczegółowe zarządzanie plikami cookie czy okienkami pop-up, a także Scratchpad, czyli nowe narzędzie prototypowania). W kwestii szaty graficznej niewiele się zmieniło - Fx 6 bardzo przypomina wersje 4 i 5.

Najważniejsze modyfikacje wydają się dotyczyć bezpieczeństwa - w Firefoksie 6 usunięto aż 10 błędów znalezionych w poprzednich wersjach aplikacji (osiem z nich uznano za luki krytyczne). Przy okazji Mozilla udostępniła też pakiet aktualizacji dla wersji 3.6 - w niej załatano 7 błędów (w tym 5 krytycznych).

Zobacz również:

  • Firefox 100 już dostępny
  • Mozilla kreśli swoją wizję rozwoju internetu
  • Microsoft Edge otrzymuje wbudowaną sieć VPN od Cloudflare

Dodajmy, że jedna z usuniętych właśnie krytycznych luk występuje w module odpowiedzialnym za obsługę standardu WebGL (jest to technologia, związana z wyświetlaniem grafiki 3D). Błąd ten występował również w Chrome - jest on na tyle poważny, że jego odkrywcy (specjaliści z firmy Context Information Security) zalecali użytkownikom obu przeglądarek wyłączenie w nich obsługi WebGL do czasu załatania luki.

Szczegółowych informacji na temat wszystkich załatanych błędów na razie nie podano. To standardowa praktyka Mozilli - po udostępnieniu poprawek organizacja zwykle blokuje na kilka tygodni dostęp do informacji na temat luk. Chodzi o to, żeby przestępcy nie byli w stanie wykorzystywać błędów do atakowania użytkowników. Informacje są publicznie udostępniane dopiero wtedy, gdy większość użytkowników przeglądarki zaktualizuje swoje aplikacje. Podobną taktykę stosuje również producent przeglądarki Chrome - koncern Google.

Gwoli ciekawostki warto odnotować, że postępów w pracach nad Firefoksem pogratulowali Mozilli przedstawiciele Microsoftu. Koncern z Redmond przesłał do siedziby organizacji... słodycze (a dokładniej: babeczki). To nie pierwsza taka akcja Microsoftu, z tym, że do tej pory koncern zwykł wysyłać torty - jednak teraz, wraz z przyspieszeniem cyklu rozwojowego przeglądarki Mozilli, koncern wybrał babeczki.

Kolejne "duże" wydanie Firefoksa - 7 - powinno pojawić się pod koniec września. Wersję nr 6 pobrać można ze strony Mozilli (użytkownicy Firefoksa 4 i 5 mogą je zaktualizować, korzystając z polecenia "O Firefoksie" w menu Pomoc.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200