Mozilla oferuje automatyczne uaktualnienie do Firefox 3.5

Pod koniec ubiegłego tygodnia firma zaczęła oferować automatyczne sprowadzenie Firefox 3.5 użytkownikom nadal użytkującym starsze wersje przeglądarki i jest to prawdopodobnie pierwsza z kilku prób zachęcania do uaktualnienia przeglądarki przed wygaśnięciem wsparcia dla Firefox 3.0.

Bieżąca wersja edycji przeglądarki udostępnionej w czerwcu br. - Firefox 3.5.2 - jest teraz oferowana użytkownikom wykorzystującym wersję 3.0.13, najbardziej aktualną edycję przeglądarki z roku 2008.

Użytkownicy mają możliwość uaktualnienia przeglądarki do wersji 3.5 już od dwóch miesięcy, inicjując jej sprowadzenie ręcznie lub korzystając z funkcji "Sprawdź dostępność aktualizacji" w menu "Pomoc", natomiast od ubiegłego tygodnia jest już oferowane uaktualnienie automatyczne.

Zobacz również:

  • Najlepsze przeglądarki sieciowe dla biznesu - jaki program wybrać?
  • Firefox zapewni o wiele lepszą prywatność
  • Firefox potrafi tłumaczyć strony, pozostając w trybie offline

Po otrzymaniu oferty uaktualnienia, użytkownicy mogą wybierać pomiędzy akceptacją uaktualnienia, odroczeniem jej na 24 godziny lub rezygnacją. Jednak ta ostatnia opcja nie oznacza zablokowania ponowienia oferty. Nowa oferta może pojawić się w ciągu kilku tygodni lub miesięcy.

Nie wszyscy użytkownicy wersji 3.0.13 otrzymają ofertę w tym samym czasie - oferta będzie wysyłana w tempie regulującym częstotliwość pobierania, aby zapobiec nadmiernemu obciążenie łącz do serwerów dystrybucyjnych.

Użytkownicy Firefox 3.0 mają czas na przejście do wersji Firefox 3.5 do stycznia 2010 roku. Po tym terminie Mozilla wstrzyma dostarczanie łatek bezpieczeństwa dla starszych wersji.

W ubiegłym roku, Mozilla oferowała większe uaktualnienie do Firefox 3.0 po około czterech tygodniach od wypuszczeniu tej wersji przeglądarki. Teraz czas wydania pierwszego uaktualnienia wydłużył się do sześciu tygodniach od debiutu wersji 3.5.

Gorliwość Mozilli w zachęcaniu użytkowników do przejścia na nową wersję kontrastuje z polityką Microsoftu, który oświadczył niedawno, że nie zaniecha podstawowej opieki nad ośmioletnią już przeglądarką Internet Explorer 6 - jest ona używana w wielu przedsiębiorstwach i jej użytkownicy często nie widzą potrzeby przechodzenia na nową wersję.

Według danych podanych przez Net Applications, około 20 proc. użytkowników Firefox używa już wersji 3.5, podczas gdy wersję 3.0 wykorzystuje 72 proc. użytkowników, a pozostałe 8 proc. korzysta z jeszcze starszych wersji tej przeglądarki.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200