Motorola w Rosji

Znana amerykańska firma elektroniczna Motorola oznajmiła o zawartym w Rosji kontrakcie na wspólne utworzenie globalnej satelitarnej sieci komunikacyjnej Iridium.

Znana amerykańska firma elektroniczna Motorola oznajmiła o zawartym w Rosji kontrakcie na wspólne utworzenie globalnej satelitarnej sieci komunikacyjnej Iridium. Nie ujawniono szczegółów kontraktu, twierdząc jedynie, iż nie opiera się na barterze.

Rosyjski kontrahent, firma Khrunichev Enterprise, ma zainwestować w sieć 40 mln USD i umieścić na orbicie 21 satelitów za pomocą rakiet Proton, które zabierają naraz 7 satelitów. Umieszczenie pozostałych 52 z 73 satelitów sieci Iridium negocjowane jest z McDonnell Douglas. Jego rakiety Delta 2 potrafią umieszczać jednorazowo tylko 5 satelitów.

Sieć Iridium pozwoli na międzynarodową transmisję głosu, telefonii przywoławczej (paging), a także danych faksowych i cyfrowych. Mimo, że jeszcze za kadencji prezydenta Busha uzgodniono dopuszczenie do eksportu samej elektroniki dla Iridium, to administracja Clintona podejmie decyzję o udzieleniu licencji eksportowej dla urządzeń satelitarnych.


TOP 200