Motorola opracowała platformę linuxową o wysokiej niezawodności

Czas przestoju nowych serwerów CPX8000, działających pod kontrolą specjalnie przystosowanej wersji HA Linux, ma wynosić maksymalnie do 5 minut w ciągu roku. Rozwiązanie to zostało opracowane specjalnie z myślą o operatorach telekomunikacyjnych.

Motorla zakończyła prace nad platformą High Avialable Linux (HA Linux), przeznaczoną dla operatorów telekomunikacyjnych. Firma twierdzi, że jest to pierwsze tak wysoko niezawodne rozwiązanie linuxowe, o sprawności sięgającej 99,999%.

Czas przestoju nowych serwerów CPX8000 Motorolii, działających pod kontrolą specjalnie przystosowanej wersji HA Linux, ma wynosić maksymalnie do 5 minut w ciągu roku.

HA Linux umożliwia użytkownikom m.in. wymianę komponentów takich jak procesory, moduły zasilające, wentylatory lub kontrolery I/O, bez konieczności wyłączania systemu (rozwiązania typu hot-swap). Pozwala również na ciągłą pracę aplikacji nawet w momencie przełączania na procesor zapasowy.

Platforma HA Linux ma trafić do sprzedaży w maju, ale jej cena nie została jeszcze ujawniona.

Dotychczas Motorola na rynek telekomunikacyjny oferowała systemy działające pod kontrolą systemu operacyjnego AIX IBM-a. Choć producent nie planuje sprzedaży serwerów CPX8000 z AIX-em, zamierza oferować go z innymi systemami. "Niech rynek sam wybierze czy woli Linuxa, czy AIX-a" - stwierdził przedstawiciel producenta.

Producent poinformował również, że zamierza udostępnić na zasadach open-source wszystkie wprowadzone przez siebie zmiany do jądra systemu, poprawiające jego niezawodność i związane z rozwiązaniami hot-swap. Ma to jednak nastąpić nie wcześniej niż za rok.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200