Motorola: nadal strata

Amerykański producent telefonów komórkowych wypracował w drugim kwartale stratę netto w wysokości 232 mln USD. Jest to drugi kwartał z rzędu, kiedy firma ponosi stratę. Wcześniej, przez 15 lat jej działalności, każdy kwartał kończył się zyskiem.

Motorola, drugi co do wielkości producent telefonów komórkowych na świecie, zanotował w II kwartale br. (zakończonym 30 czerwca) stratę netto w wysokości 232 mln USD. Jej poziom zwiększył się prawie niezauważalnie w stosunku do wyniku z pierwszych trzech miesięcy 2001 r. (strata w I kw. wyniosła 206 mln USD). Wtedy to właśnie Motorola odnotowała pierwszą od 15 lat stratę. Przychody ze sprzedaży Motoroli w II kw. br. zmniejszyły się o 19% do poziomu 7,5 mld USD. W analogicznym okresie w roku 2000 ukształtowały się one na poziomie 9,3 mld USD.

Amerykański koncern tłumaczy swoją słabnącą sytuację finansową faktem, że w sektorze telekomunikacyjnym i branży półprzewodników panuje recesja. Najmniej układów dla telefonów komórkowych Motorola sprzedała w Europie i obu Amerykach. Sytuacja nie rokuje nadziei także w regionie Azja-Pacyfik.

Zobacz również:

  • Indie znoszą zakaz wykorzystywania kart operatora MasterCard
  • Sytuacja makroekonomiczna nie wpływa na Apple
  • Oracle tnie koszty i zwalnia pracowników?

Prezes Motoroli, Christopher Gavin uważa, że rynek telekomunikacyjny przezwycięży obecny kryzys i w przyszłym roku osiągnie dwucyfrowe tempo wzrostu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200