Motorola i Palm wspólnie opracują nowy model telefonu komórkowego

Telefony pracujące pod kontrolą systemu Palm trafią na rynek w 2002 r. Wcześniej natomiast będzie można kupić komputery Palm z telefonem w postaci przystawki.

Motorola i Palm nawiązały współpracę, w ramach której powstaną tzw. inteligentne telefony komórkowe działające pod kontrolą systemu Palm OS. Pierwsze trójzakresowe aparaty, sprzedawane pod wspólną marką, mają trafić na rynek na początku roku 2002. W ten sposób firmy poszerzają współpracę zawiązaną w grudniu ub.r., kiedy to Motorola objęła mniejszościowy pakiet akcji Palm.

W wyniku połączenia technologii obu producentów powstanie telefon komórkowy z kolorowym, nieco większym niż standardowy, wyświetlaczem, wyposażony w oprogramowanie Palm HotSync oraz technologię bezprzewodowej synchronizacji Starfish TrueSync Motoroli. Telefony będą zapewniać obsługę technologii GPRS. Szczegóły dotyczące specyfikacji nowych urządzeń nie zostały jeszcze opracowane.

"Palm ze swoją powszechnie stosowaną technologią będzie stanowił doskonałe uzupełnienie naszej linii produktów" - powiedział Merle Gilmore, wiceprezes Motoroli, odpowiedzialny za dział Communications Enterprise.

Jednocześnie Palm poinformował o planach wprowadzenia do sprzedaży specjalnej przystawki, umożliwiającej użytkownikom prowadzenie rozmów telefonicznych w systemie GSM. Przystawka, opracowana przez firmę RealVision, znajdzie zastosowanie w urządzeniach Palm V. Pierwsze egzemplarze mają trafić do sprzedaży w Europie i Azji na początku przyszłego roku, a ich cena nie przekroczy 300 USD.

<B>Konkurencja nie śpi</B>

Tymczasem Handspring, producent Visora, będącego klonem Palma, przedstawił własne plany dotyczące wprowadzenia funkcjonalności telefonu GSM do swoich komputerów naręcznych.

Podobnie jak w przypadku Palma, prowadzenie bezprzewodowych rozmów umożliwi specjalna przystawka VisorPhone. Będzie ona wyposażona w głośnik, mikrofon i antenę. Przystawki w Stanach Zjednoczonych pojawią się w sprzedaży jeszcze w tym roku, a w Europie - w I połowie przyszłego roku. Ich cena wyniesie ok. 300 USD, przy czym początkowo będzie je można kupić wyłącznie przez Internet.

***

Palm zamierza konkurować z tzw. inteligentnymi telefonami komórkowymi

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200