Motorola Mobility została przejęta przez Google

Chiński urząd ds. regulacji rynku wydał zgodę na przejęcie przez Google firmy Motorola Mobility - poinformowali w sobotę przedstawiciele Google. Transakcja, (zapowiedziana w sierpniu ubiegłego roku) została dziś sfinalizowana.

O planach Google wiemy od sierpnia 2011 r. - wtedy to firma zapowiedziała, że zamierza za 12,5 mln USD przejąć producenta telefonów i tabletów Motorola Mobility. Warunkiem niezbędnym do przeprowadzenia tej transakcji było uzyskanie zgody urzędów regulacyjnych z krajów, w których działać będą połączone firmy. Już wcześniej zgodę taką wydali urzędnicy z USA oraz Unii Europejskiej - teraz pozytywną opinię wydał również chiński regulator.

"Jest mi bardzo miło zakomunikować, że uzyskaliśmy akceptację wszystkich niezbędnych urzędów. Spodziewamy się, że na początku tygodnia uda nam się oficjalnie sfinalizować umowę" - oświadczyła przedwczoraj rzeczniczka Google, Jennifer Erickson.

Zobacz również:

  • Motorola radzi, aby telefon owijać wokół nadgarstka. Czy tak wygląda przyszłość?
  • Ta technika rozwiązuje problem ograniczonej wielkości okien kontekstowych obsługujących modele językowe LLM

Motorola Mobility produkuje telefony i tablety pracujące pod kontrolą rozwijanego przez Google systemu operacyjnego Android. Transakcja ta pozwoli wyszukiwarkowemu gigantowi na sprawniejsze rozwijanie swojego systemu operacyjnego - dzięki pozyskaniu działu sprzętowego koncern będzie w tych działaniach zdecydowanie bardziej samodzielny.

Dodatkową korzyścią jest dla Google uzyskanie dostępu do bogatego portfolio patentów Motoroli (głównie dotyczących technologii mobilnych). Koncern przejmie prawa do ok. 24 tysięcy patentów, co powinno zdecydowanie poprawić jego pozycję w przypadku wszelkich sporów patentowych dotyczących tej branży.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że chińskie władze przed wydaniem pozytywnej opinii nt. transakcji zażądały od Google'a deklaracji, że co najmniej przez pięć kolejnych lat będzie umożliwiał innym producentom telefonów nieodpłatne korzystanie z systemu Android. Koncern musiał się również zobowiązać, że będzie stosował się do zasad FRAND (Fair, Reasonable and Non-Discriminatory - sprawiedliwy, rozsądny, niedyskryminacyjny), określających ogólne reguły udzielania innym firmom licencji na swoje technologie.

Podobne wymagania postawiły Google urzędy regulacyjne z USA i Europy.

Aktualizacja: 22 maja 2012 16:50

Firma Google ogłosiła dziś, że akwizycja Motorola Mobility została zakończona. Google zapewnia, że praca nad nowymi urządzeniami (pod własną marką) nie zmieni nic odnośnie dostępności systemu Android.

Po zamknięciu transakcji Google jest w stanie samodzielnie opracowywać sprzęt dla urządzeń mobilnych Android. Jednak wiele osób uważa, że konkurowanie przez Google z innymi producentami sprzętu korzystającymi z licencji na Androida stawia koncern w niezręcznej sytuacji.

Google podkreśla, że Motorola Mobility będzie dalej korzystać z Androida ale system ten pozostanie dostępny dla wszystkich firm - zdaniem koncernu rozwój sprzętu i oprogramowania to zupełnie oddzielne przedsięwzięcia.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200