Morskie bezpieczeństwo z DGT

Gdańska DGT dokonała modernizacji systemu Morskiego Centrum Poszukiwania i Ratownictwa (MRCK). Zapewniono integrację systemów łączności, zbudowano nową sieć komputerową oraz zainstalowano zintegrowaną konsolę operatorską z ekranem prezentacyjnym.

Przeprowadzona przez DGT modernizacja stanowiska dowodzenia funkcjonuje w nowej formie od czerwca 2003 r., a jej głównym celem jest integracja łączności w ramach działań systemu ratowniczego MRCK.

System działa w oparciu serwer aplikacyjny zainstalowany w MRCK, który zarządza ruchem i rozmieszczeniem statków z wykorzystaniem elektronicznych map brzegowych. Operatorzy centrum zostali wyposażeni w 15 stacjonarnych komputerów połączonych siecią wraz z możliwością indywidualnego dostępu do wszystkich informacji z wybranego stanowiska oraz dwa stanowiska operatorskie z pełnym wyposażeniem w radiową, telefoniczną i internetową łączność dyspozytorską.

Serwer Telekomunikacyjny DGT Millenium wraz z telefonami systemowymi oraz cyfrowymi rejestratorami rozmów, zapewnia ratownikom bieżącą kontrolę nad poszczególnymi elementami systemu. Wszystkie urządzenia współpracują i wykorzystują obecne technologie kontroli i nawigacji – NAVTEX oraz ComPro.

Prezentacja systemu ratowniczego odbędzie się na warszawskiej konferencji „Stanowiska operacyjne służb ratowniczych i bezpieczeństwa publicznego w świetle standardów Unii Europejskiej”.