Morpheus – to może być prawdziwy bat na hakerów

Informatycy zajmujący się zapewnieniem bezpieczeństwa systemom IT bezustannie poszukują nowych metod ochrony przed coraz to bardziej wyrafinowanymi metodami ich atakowania. Jednym z takich rozwiązań jest procesor Morpheus, który może się stać prawdziwym postrachem hakerów.

Procesor

Jego twórcą są naukowcy z University of Michigan. Morpheus chroni systemy IT przed włamaniami w specyficzny sposób. Zmienia algorytm szyfrowania danych co kilka sekund, więc haker nie jest w stanie rozpracować całego systemu ochrony i w efekcie złamanie szyfru jest praktycznie niemożliwe. Okienko czasowe, w którym haker mógłby złamać szyfr i opracować skuteczny atak jest tak krótkie, że jego poczynania są skazane na niepowodzenie.

Badania wykazały, że Morfeusz działa niezwykle skutecznie. Dowodzi tego test wykonany niedawno w ramach inicjatywy SSITH (Security Integrated Through Hardware and Firmware) przez amerykańską agencję DARPA (US Defense Advanced Research Program Agency). Kilkuset informatyków spędziło 13 tys. godzin starając się złamać zabezpieczenia stworzone przez procesor Morpheus. Żaden z nich nie zdołał tego zrobić.

Zobacz również:

  • Digital Europe krytykuje unijną ustawę o AI
  • Procesory Meteor Lake mogą uruchamiać Dying Light 2 na zintegrowanym układzie graficznym

Celem programu SSITH jest stworzenie systemów ochrony odpornych na poczynania hakerów. Spośród wszystkich przebadanych do tej pory rozwiązań, procesor Morfeusz okazał się być bezkonkurencyjny. Ja to określono w konkluzji, procesor ten jest praktycznie nieprzenikniony.

Jednak Morpheus nie pojawi się szybko w komercyjnych rozwiązaniach. Jest to cały czas eksperymentalne rozwiązanie, które jest testowane, badane i udoskonalane. Wyniki są obiecujące i University of Michigan informuje iż współpracuje ściśle z DARPA i sądzi, że w pewnym momencie Morpheus pojawi się w ofercie jednej ze znanych firm zajmujących się ochroną systemów IT. Trzeba się tylko uzbroić w cierpliwość.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200