Monitory z Mławy

Polska będzie europejskim centrum LG Electronics w produkcji monitorów LCD i Plasma TV.

Polska będzie europejskim centrum LG Electronics w produkcji monitorów LCD i Plasma TV.

LG Electronics zdecydował się na zainwestowanie 110 mln USD (prawie 350 mln zł) w specjalnej strefie ekonomicznej w Mławie. Powstać ma tam druga fabryka cyfrowych telewizorów LCD i Plasma Display (PDP) oraz monitorów LCD. Odpowiednie porozumienie z polskim rządem zostało podpisane w połowie kwietnia br. przez Jacka Piechotę, ministra gospodarki i Seog Ho No, prezesa zarządu LG Electronics Mława. Produkcja w nowych zakładach ma być uruchomiona już w październiku br. roku.

6 mln odbiorników

Monitory z Mławy

Seog Ho No, prezes zarządu LG Electronics Mława

Fabryka w Mławie ma być centrum produkcyjnym LG Electronics na Europę i jest ważnym elementem planu osiągnięcia przez tę firmę pozycji największego producenta tego typu sprzętu w Europie i na świecie w 2007 r. Rynek europejski stanowi aż 47% światowego rynku tych produktów. Podobne zakłady jak w Polsce - obsługujące rynki azjatycki i amerykański - LG Electronics uruchomiła już w Chinach i Meksyku.

W tym roku - istniejąca już od 1999 r. - fabryka w Mławie osiągnie obroty blisko 1 mld USD, a dodatkowa inwestycja ma umożliwić zwiększenie wartości sprzedaży do 3 mld USD w 2010 r. Za pięć lat obie mają wytwarzać ok. 6 mln cyfrowych odbiorników TV rocznie. W nowym zakładzie LG Electronics znaleźć ma zatrudnienie ponad 2100 osób. Według Jacka Piechoty można oczekiwać utworzenia dodatkowych 5000 miejsc pracy w firmach kooperujących z LG Electronics Mława, dla których przeznaczono 13 ha pod inwestycję (nowa fabryka LG ma zająć 38 ha). Produkcja najważniejszych podzespołów ma się odbywać na miejscu.

Centrum badawcze

Nowa inwestycja LG Electronics w Mławie nie dotyczy tylko fabryki montującej telewizory i monitory. Firma zdecydowała się dodatkowo na utworzenie ośrodka badawczo-rozwojowego, który będzie przygotowywał i testował konstrukcje sprzętu pod kątem wymagań rynku europejskiego. Firma nawiązała w tym celu współpracę z Politechniką Ciechanowską, która ma uruchomić specjalny program kształcenia specjalistów na potrzeby LG Electronics. Polski ośrodek R & D ma zatrudniać 150 osób w 2007 r., a 250 w roku 2010.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200