Monitoring pracowników w Wielkiej Brytanii coraz groźniejszy dla prywatności

Gwałtowny wzrost nadzoru nastąpił w Wielkiej Brytanii. Ujawniono, że aż dwukrotnie zwiększyło się monitorowanie kamer internetowych.

Monitoring pracowników to nic przyjemnego / Fot. Mimi Thian, Unsplash.com

Monitoring pracowników to nic przyjemnego / Fot. Mimi Thian, Unsplash.com

Jedna trzecia (32%) pracowników w Wielkiej Brytanii jest obecnie monitorowana w pracy przy użyciu technologii takich jak oprogramowanie śledzące i zdalnie sterowane kamery internetowe.

Zobacz: Discord

Zobacz również:

  • Słuchawki do pracy zdalnej - na te elementy warto zwrócić uwagę
  • Apple wraca do pracy hybrydowej - 3 dni z biura od września
  • Wydajność – tak, monitoring - niekoniecznie

Problem pogorszył się w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, kiedy monitorowani pracownicy stanowili jedną czwartą (24%) ankietowanych przez Prospect.

Gwałtowny wzrost nastąpił w związku z ogromnym skokiem w monitorowaniu kamer internetowych, a 13% osób pracujących zdalnie w domu jest obecnie obserwowanych przez pracodawcę za pośrednictwem urządzenia dostarczonego przez firmę, w której pracują.

Zdecydowana większość ankietowanych uważa, że korzystanie z monitoringu kamer internetowych przez pracodawcę powinno być albo zakazane (52%), albo regulowane (28%). Tylko 8% pracowników stwierdziło, że pracodawcy powinni mieć możliwość dowolnego monitorowania obrazu swojej kamery internetowej.

Młodsi pracownicy są szczególnie zagrożeni wyższymi wskaźnikami monitorowania przez pracodawców. Uważa się, że w przedziale wiekowym 18-24 lata aż 48% pracowników jest monitorowanych w domu przez pracodawców, w tym 20% jest monitorowanych z użyciem kamer internetowych.

Sprawdź: Kalendarz Google

Prospect przekonuje, że należy uaktualnić prawo, aby chronić prywatność pracowników i ustalić rozsądne ograniczenia dotyczące korzystania z technologii do szpiegowania. Opinia publiczna w przeważającej mierze zgadza się z tymi twierdzeniami. Prospect będzie prowadzić kampanię w tej sprawie i zachęca do jej wspierania.

Ludzie oczekują, że mogą zachować prywatność swojego życia osobistego i że mają prawo do pewnego stopnia prywatności także w miejscu pracy. Dotyczy to zarówno Wielkiej Brytanii, jak również innych krajów.

Monitorowanie miejsca pracy odnotowało gwałtowny wzrost w trakcie pandemii, w wyniku której wiele firm przyjęło politykę pracy w domu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200