Monitor Multiscan Sony

Coraz większe rozdzielczości kart graficznych powodują, że typowe do niedawna monitory 14-calowe nie pozwalają na pełne wykorzystanie możliwości tych kart. Jest to szczególnie widoczne w środowisku Windows.

Coraz większe rozdzielczości kart graficznych powodują, że typowe do niedawna monitory 14-calowe nie pozwalają na pełne wykorzystanie możliwości tych kart. Jest to szczególnie widoczne w środowisku Windows. Monitor 17-calowy ma powierzchnię ekranu większą o ok. 47% niż 14-calowy i prawie dwukrotnie większą niż monitor 12-calowy. Korzyść z zastosowania większego monitora widać zwłaszcza w przypadku korzystania z arkuszy kalkulacyjnych. Ponadto, większy monitor o porównywalnym skoku maski kolorowej (pitch) pozwala na lepsze odwzorowanie kolorowych obrazów, zwłaszcza przy więcej niż 256 kolorach na ekranie.

Firma Sony wprowadziła na rynek monitor Multiscan 1704S, typu multisync, którego można używać z wieloma kartami. Ma on różne częstotliwości odchylania poziomego i pionowego; przekątną ekranu 17 cali i skok maski 0,25 mm. Ekran z ostrymi narożnikami pozwala na dobre odwzorowanie także w rogach. Monitor ma częstotliwość odchylania poziomego 28 -57 kHz, pionowego 50-87 Hz i nadaje się do wyświetlania z rozdzielczością ekranu 1024x768, bez przeplotu.

Monitor oparty jest na lampie typu Trinitron. To daje obrazowi znakomity kontrast, dobrą czerń i dobre odwzorowanie kolorów. Cena monitora jest niestety duża: we Francji ok. 14 tys. franków (38,5 mln złotych).


TOP 200