Monachium zadowolone z migracji do open source

Przedstawiciele administracji miejskiej niemieckiego Monachium poinformowali oficjalnie o zakończeniu zainicjowanej przed dekadą migracji do oprogramowania open-source. Urzędnicy twierdzą, że cała operacja przebiegła pomyślnie, zaś nowe systemy działają bez zarzutu. 

Władze Monachium zdecydowały się na "przesiadkę" z Windows (przed dekadą była to wersja NT) do systemu LiMux, czyli autorskiej, dopasowanej do specyfiki zastosowań urzędowych dystrybucji Linuksa (standardem uczyniono też otwarty format zapisu dokumentów ODF - Open Document Format).

Z wyliczeń wynika, że tylko do listopada 2012 r. miasto uzyskało dzięki migracji 11,7 mln euro oszczędności. Co więcej – urzędnicy podkreślają, że zredukowanie wydatków nie było jedynym celem tej operacji, nie mniej istotne było również uniezależnienie się od dostawców oprogramowania, ograniczeń nakładanych przez zamknięte aplikacje i systemy czy cyklu rozwoju komercyjnych produktów.

Zobacz również:

  • Ta inicjatywa ma ułatwić firmom zadanie wdrażania systemów AI

"Udało nam się zrealizować wszystkie założenia projektu – w niektórych przypadkach efekty były nawet lepsze niż planowaliśmy. Jednym z celów było np. zainstalowanie systemu LiMux na 12 tys. komputerów, jednak ostatecznie pod jego kontrolą pracuje ok. 15,5 tys. maszyn" – tłumaczą przedstawiciele administracji miejskiej.

Podkreślono również, że na żadnym etapie nie było większych problemów ze szkoleniem personelu i że przez cały czas migracji systemy informatyczne jednostek administracji publicznej funkcjonowały bez zarzutu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200