Mój Web za darmo

MyWebOS jest bezpłatnym systemem operacyjnym, przeznaczonym do uruchamiania aplikacji w Internecie.

MyWebOS jest bezpłatnym systemem operacyjnym, przeznaczonym do uruchamiania aplikacji w Internecie.

Autorem oryginalnego systemu operacyjnego jest firma myWebOS.com. Dostępny bezpłatnie system zaprojektowano z myślą o uruchamianiu aplikacji przez Internet przy użyciu standardowej przeglądarki. Do kompletu firma dołącza współpracujący z myWebOS pakiet aplikacji Hyperoffice 2000, w skład którego wchodzi edytor tekstów, kalendarz i program do obsługi poczty elektronicznej. Wkrótce ma być dostępny zestaw narzędziowy, który pozwoli pisać aplikacje dla myWebOS.

Ponieważ oprogramowanie opracowane przez myWebOS.com jest bezpłatnie, nasuwa się pytanie, skąd firma zamierza czerpać zyski. Kierownictwo liczy, że dla nowego systemu powstanie wiele aplikacji. Proste, takie jak edytory czy arkusz kalkulacyjny, będą bezpłatne. MyWebOS zamierza jednak opracować bardziej zaawansowane programy dla korporacji, za które będzie już pobierać opłatę. "Użytkownicy będą mogli wynająć aplikację, płacąc za czas korzystania" - przekonuje dyrektor firmy, wcześniej odpowiedzialny za technologię w Netscape.

Więcej chętnych

MyWebOS nie jest jedyną firmą, która rozwija własne systemy operacyjne w nadziei, że idea udostępniania aplikacji przez Internet upowszechni się w przyszłości. Podobne systemy przygotowują inne mało znane firmy - MyInternetDesktop.com i Magicaldesk. Firma Halfbrain.com oferuje arkusz kalkulacyjny online, BrainMatter, Bitlocker i Activespace - aplikacje do zarządzania bazami danych, a Alibre zapowiada program CAD do projektowania mechaniki.


TOP 200